Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: Remišová chce presunúť miliardu z budúcich eurofondov do Bratislavy a okolia

Veronika Remišová Foto - TASR
Veronika Remišová Foto – TASR

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

  • Remišovej rezort navrhuje premiestniť miliardu eur z budúcich eurofondov do Bratislavského kraja.
  • Komisia navrhla pravidlá na využívanie umelej inteligencie, rizikové technológie chce obmedziť.
  • Ak chceme zachrániť nedočerpané eurofondy, musíme päťnásobne pridať.

1. Remišovej rezort navrhuje premiestniť miliardu eur z budúcich eurofondov do Bratislavského kraja

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) navrhuje využiť flexibilitu v eurofondových pravidlách, ktoré umožňujú presúvať európske peniaze na projekty z chudobnejších do bohatších regiónov.

Vyplýva to z informatívneho materiálu k príprave návrhu Partnerskej dohody, ktorý ministerstvo predložilo na stredajšie (28. apríla) rokovanie vlády.

Prečo je to dôležité

Partnerská dohoda je z pohľadu eurofondov kľúčovým dokumentom, ktorý určuje investičnú stratégiu pre celé programové obdobie. Slovensko bude môcť v nasledujúcich siedmich rokoch z fondov EÚ čerpať 12,8 miliardy eur.

Ak by návrh prešiel, Bratislavský samosprávny kraj by v nasledujúcich siedmich rokoch z fondov EÚ mohol namiesto 20 miliónov eur čerpať až vyše miliardy eur.

Presun peňazí medzi kategóriami môže krajina vykonať iba na začiatku programového obdobia, prípadne počas strednodobého prehodnotenia v roku 2024.

Prečo dostáva Bratislava menej európskych peňazí

Bratislavský samosprávny kraj má dlhodobo oveľa menšie možnosti čerpať eurofondy ako ostatné slovenské regióny. Dôvodom je model prideľovania peňazí, ktorý už vyše dvadsať rokov uplatňuje Európska únia. Stručne sa dá charakterizovať tak, že najviac peňazí z fondov EÚ získavajú najchudobnejšie regióny.

Rozhoduje výška hrubého domáceho produktu na hlavu. Všetky slovenské regióny s výnimkou bratislavského patria do kategórie menej rozvinutých regiónov s HDP na obyvateľa nižším ako 75 percent úniového priemeru. Keďže cieľom kohéznej politiky je vyrovnávať regionálne rozdiely, chudobnejšie regióny dostanú najviac peňazí.

Bratislavský kraj patrí medzi rozvinutejšie regióny s HDP na hlavu nad 90 percent priemeru Únie, ktoré majú najobmedzenejší prístup k európskym dotáciám. EÚ rozoznáva aj takzvané prechodné regióny, ale na Slovensku kritériá tejto kategórie nespĺňa žiadny.

Európske pravidlá však

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Týždeň v európskej ekonomike

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie