Denník N

Rozmrazovanie miliardy z bankového odvodu sa nekoná, posilnený nie je ani len fond na ochranu vkladov

Vlaňajšia dohoda medzi bankami a vládou o zrušení bankového odvodu bola, zdá sa, veľká šou. Foto - Tomáš Benedikovič
Vlaňajšia dohoda medzi bankami a vládou o zrušení bankového odvodu bola, zdá sa, veľká šou. Foto – Tomáš Benedikovič
  • Aj keď vláda zrušila bankový odvod a banky sa preň prestali so štátom súdiť, miliarda eur vyzbieraná v minulosti zostáva nedoriešená. O jej „rozmrazení“ hovorila pred rokom vláda ako o stimule, ktorý naštartuje Slovensko.
  • Ministerstvo financií už vlani zavrhlo plánované vytvorenie Rozvojového fondu Slovenska, cez ktorý sa mala väčšina peňazí použiť. Doteraz sa nepodaril ani presun časti peňazí do Fondu ochrany vkladov.
  • Banky musia do tohto fondu tento rok platiť osemnásobne vyšší príspevok ako vlani. Viaceré to zaskočilo. 

Memorandum o porozumení podpísali bankári s ministerstvom financií pred desiatimi mesiacmi. Igor Matovič s Eduardom Hegerom vtedy o bankovom odvode, okolo ktorého sa všetko točilo, hovorili ako o rozmrazovaní umŕtvených peňazí, ktoré „dostanú život a naštartujú Slovensko do novej éry“.

Po čase sa zdá, že memorandum bola len šou, akou Matovičova vláda vyriešila problém zanechaný garnitúrou Smeru. Keby nezrušila bankový odvod, oslabovalo by to banky idúce do krízových čias, ich finančnú stabilitu aj schopnosť úverovať ekonomiku. Navyše, štátu hrozili súdne žaloby doma aj na európskej pôde. Zrušenie odvodu však bola citlivá vec nielen na politickej scéne, mohli to negatívne vnímať i voliči, ktorých roky proti bankám huckal Robert Fico.

Po slávnostnej tlačovke, na ktorej si súčasný i bývalý premiér slávnostne pripíjali s najvýznamnejšími bankármi čistou vodou, bankový odvod skončil, bankári stiahli žaloby. No zhruba miliarda eur,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie