Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Ani Heger nepodržal Matovičov plán záchrany pôrodnosti

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

ak chceme vidieť na súčasnej debate o riešení demografickej krízy niečo dobré, tak si pripomeňme, že na rozdiel od minulosti už aspoň nikto z dôležitých hráčov netvrdí, že tu ten mamutí problém so starnutím nemáme, alebo že sa nám možno nejako zázračne vyhne.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Gatesovci sa rozchádzajú, zostanú spolu v nadácii

Melinda a Bill Gates včera strohou správou na Twitteri oznámili, že sa po 27 rokoch rozvádzajú.

Bez vplyvu na Microsoft. Hoci majetok zakladateľa Microsoftu z neho podľa Forbes po Jeffovi Bezosovi z Amazonu, Elonovi Muskovi z Tesly a Bernardovi Arnaultovi, lídrovi konzorcia LVMH Moët Hennessy – Louis Vuitton, robí štvrtého najbohatšieho človeka na svete, témou rozvodu Gatesovcov sa stal osud nimi vedenej charity.

Gates už totiž na rozdiel od iných vplyvných biznismenov opustil vedenie firmy a väčšinu majetku previedol do spoločnej nadácie, ktorú založil s manželkou Melindou. Na rozdiel napríklad od rozvodu zakladateľa Amazonu tak nové usporiadanie vzťahov medzi Gatesovcami nedáva otázniky nad fungovaním firmy.  Gates už napokon vlastnil len zhruba percento akcií podniku.

Bill a Melinda Gatesovci oznámili, že sa ich rozvodom nič nemení na spoločnej práci v nadácii, v ktorej sa Gates venoval predovšetkým témam verejného zdravia a Melinda bola sústredená napríklad na témy rovnosti práv žien a mužov.

Nadácia Billa a Melindy Gatesovej od svojho vzniku v roku 2000 rozdala okolo 55 miliárd dolárov a spolu s pravidelnými darmi od Warrena Buffetta kontroluje majetok za 50 miliárd dolárov. V súčasnosti sa stala známou ako najväčší súkromný donor výskumu covidu-19.


2. DPH 25 percent nebude

Minister financií Igor Matovič

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie