Denník N

Šéf Erste Bank: Neriešme krátkodobé zisky z hypoték, ale to, aby rodiny mohli dôstojne žiť z platu

Bernd Spalt. Foto - Erste
Bernd Spalt. Foto – Erste

Bitcoin je podľa neho len pre špekulantov, viac ako marže na hypotékach ho zaujíma, či si v budúcnosti mladé rodiny budú môcť z platu dovoliť dôstojný život. Poplatky za bankové služby zvyšovať nechce.

Bernd Spalt, šéf rakúskej Erste Bank, ktorá vlastní aj jednotku na slovenskom trhu Slovenskú sporiteľňu, je optimista. Verí, že už čoskoro bude zaočkovaných dosť ľudí na to, aby stredná Európa pandémiu koronavírusu porazila. Túžba ľudí vrátiť sa k normálu pomôže ekonomike a to je dobrá správa aj pre banky.

„My tento pozitívny potenciál podceňujeme,“ hovorí 52-ročný bankár, podľa ktorého „znovunadobudnutú vieru v budúcnosť“ uvidíme nielen u ľudí, ale aj u firiem. Máme šťastie, že z krízy môžeme poľahky vyrásť.“

Jeho banková skupina Erste, ktorá pôsobí v šiestich postsocialistických krajinách vrátane Česka a Maďarska, v prvom štvrťroku medziročne zvýšila čistý zisk o polovicu najmä pre nižšiu tvorbu rezerv na úverové straty, keďže ekonomiky regiónu sa rýchlo odrazili od dna.

Potrvá však roky, kým sa oživenie ekonomiky pretaví do „skutočného“ nárastu úrokových sadzieb, hovorí Spalt, ktorý v Erste strávil celú svoju kariéru a pôsobil aj v predstavenstve jej slovenskej dcéry. Prostredie ultranízkych úrokov na druhej strane pomáha cenám aktív, napríklad bitcoinu. Voči nemu je však Spalt skeptický – odporúča ho len tomu, kto má chuť špekulovať.

Znepokojuje ho aj rast cien bývania, ktorý môže spôsobiť, že mladé rodiny si z platu nebudú môcť dovoliť niekde bývať. Banky by sa podľa neho mohli viac angažovať vo financovaní nájomného bývania, ale bez dohody s politikmi, ktorí by mali zabezpečiť, aby bolo dotované, to nepôjde.

Pred pár dňami

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Bývanie

Ekonomika

Teraz najčítanejšie