Denník N

Ekonomický newsfilter: Experti rokovali, ministri tlačovkovali

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

povedali by ste si pred rokom, že ľudia budú odmietať prácu, pretože sa budú báť, že ochorejú, alebo že sa vplyvom pandémie zdvihne atraktivita legálnej práce s ochranou podľa Zákonníka práce? Nie, ale dnes nás to už ani veľmi neprekvapí.

O tom, aké zmeny prináša aktuálny typ krízy, píše v tohtotýždňovom komentári aj Ivan Mikloš. Napríklad v ňom tvrdí, že silné oživenie, samozrejme, príde, ale žiadne spotrebiteľské orgie by sme čakať nemali.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1150 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Bitcoin sa zľakol Číňanov

Bitcoin a ďalšie kryptomeny a investície na ne napojené včera strácali desiatky percent. Išlo zatiaľ o najväčšie prepady tohto trhu v tomto roku, veľkú časť stredajších strát však kryptomeny vykryli ešte v ten istý deň.

  • Bitcoin padol najprv o tretinu, neskôr denné straty znížil na zhruba osem percent, podobne skákala hodnota etherea a dogecoinu.
  • Najväčšie burzy kryptoaktív včera hlásili technické problémy, ktoré prišli po tom, čo majitelia kryptomien reagovali na paniku pokusom zbaviť sa padajúcich titulov.

Dôvodom na paniku na kryptotrhu tentoraz neboli komentáre Elona Muska, ale reakcia na utorkové bojovné vyhlásenie čínskej centrálnej banky. Tá varovala finančné inštitúcie pod jej vplyvom pred investovaním do kryptomien a pred tým, aby svojim klientom akokoľvek sprostredkovali tento druh investícií.

Čínsky regulátor môže týmto krokom sledovať naraz tri ciele:

  • Vytlačením kryptomien si môže čínska centrálna banka vytvárať priestor na zavedenie vlastnej digitálnej meny, vďaka ktorej by získala kontrolu nad finančnými tokmi.
  • Druhý dôvod tlaku Číny na kryptomeny je strach z nekontrolovaného odlevu kapitálu prostredníctvom investícií do kryptotrhov.
  • Tretím vysvetlením boja čínskeho regulátora je strach, že na veľké nepredvídateľné pohyby trhov kryptoaktív doplatia spotrebitelia.

Včerajší prepad kryptomien však nesúvisí len so sťažením podmienok v samotnej Číne, ktorá už v roku 2017 zakázala kryptoburzy na svojom území. Riziko je v tom, že podobne sa zachovajú aj ďalší regulátori vrátane amerických a európskych. Napokon, ECB už v minulosti prirovnala rast ceny kryptoaktív k bublinám na trhoch a sama takisto uvažuje o zavedení digitálneho eura.

Áno, ale z pohľadu investora pripraveného na riziko je vývoj na trhu kryptomien impozantný aj napriek problémom posledných týždňov. Aj po započítaní poklesov totiž bitcoin zarobil za posledný rok svojim držiteľom zhruba tristo percent.

 


2. Deficit bude napokon možno ešte väčší

Názory

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Kryptomeny

Ekonomika

Teraz najčítanejšie