Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Budeme mať od budúceho roka globálnu minimálnu daň zo zisku?

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Nová americká ministerka financií Janet Yellenová navrhla začiatkom apríla zavedenie globálnej minimálnej dane zo zisku z príjmov najväčších nadnárodných spoločností vo výške 21 %.

Ako dôvod takejto zásadnej zmeny uviedla zníženie daňových únikov presunom vykazovaného zisku do daňových rajov, rovnaké podmienky pre všetkých a ukončenie pretekov v znižovaní dane zo zisku medzi jednotlivými krajinami.

Zdanenie zisku, špeciálne zisku nadnárodných spoločností, je vo svete už dlhšie veľmi intenzívne diskutovaná otázka (podrobnejšie napríklad v týždenníku The Economist tu, tu, tutu).

Kľúčovým problémom je fakt, že dnešný systém, ktorý vznikol pred zhruba sto rokmi, už dlho nevyhovuje charakteru globálnej digitalizovanej ekonomiky poháňanej novými technológiami založenými na nehmotných aktívach. To vytvára veľa možností, ako uniknúť pred zdanením, najmä pre nadnárodné technologické spoločnosti, ktoré majú svoje filiálky po celom svete.

Dnešný systém zdanenia zisku je založený na

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ako to číta Ivan Mikloš

Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

Dane a odvody

Ekonomika, Komentáre, Svet

Teraz najčítanejšie