Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Tento chaos sa raz skončí, ale nikdy to už nebude ako predtým

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Dobrý deň,

keďže pred dvoma týždňami sa člen predstavenstva slovenského Volkswagenu Sebastian Krapoth vyjadril, že plnenie sľubov z memoranda so slovenskou vládou „trochu mešká“, zisťovali sme, či niekto na slovenskej strane začal vôbec niečo robiť. Výsledok je mlčanie všetkých, ktorí sa pod memorandum na slovenskej strane podpísali. Nikto z nich nedokázal pomenovať ani jednu vec zo zámerov, ktoré sme najväčšiemu investorovi na Slovensku sľúbili, na ktorej by sa už aspoň čosi pohlo.

Dnešný ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Ekonomika si to zapamätá a ceny už budú navždy v strehu

Sumár z prognózy 16 ekonómov Panelu expertov Denníka E: Svetová ekonomika bude potrebovať niekoľko štvrťrokov, možno až rokov, kým sa výrobné a tovarové toky, tak ako ich poznáme z čias spred pandémie, dostanú znova do harmónie.

Počas tohto obdobia vyskočia ceny mnohých komodít tak, že výrobcovia ich budú musieť preniesť do konečných cien, a inflácia preto v najbližšom období porastie rýchlejšie.

Veci si však napokon nájdu nový poriadok, v ktorom by už výkyvy cien komodít nemali byť také dramatické, ako to je v súčasnosti.

Spomienka na toto obdobie neistoty však už ostane v hlavách výrobcov a spotrebiteľov, a preto tu inflačné tlaky s nami ostanú aj roky po skončení aktuálnej krízy.

Ako ekonómovia vysvetľujú súčasné vysoké ceny komodít a polotovarov:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie