Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Mimovládka robí prácu štátu, minister sľubuje amnestie

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Ford logoVymeňte staré auto za nové SUV Ford Puma a Kuga s cenovým zvýhodnením až do 9 600 eur. 


Dobrý deň,

najprv dve dôležité udalosti včerajška stručne:

  • Ministerstvo zdravotníctva povedalo, že chce v čo najkratšom čase ponúknuť firmám spoluprácu pri očkovaní, detaily prezradí neskôr. Pre záchranu životov je, samozrejme, aj naďalej najdôležitejšie, aby štát dokázal očkovať ešte viac seniorov, ale spolupráca s firmami môže významne pomôcť u mladších ľudí, ktorí sú stále nerozhodní.
  • Baterková firma InoBat včera slávnostne spustila stavbu svojho vývojového a výrobného centra vo Voderadoch za 50 miliónov eur. K sľubovanej gigafactory, teda továrni s ročnou produkciou v gigawatthodinách a s investíciou za miliardu eur, je ešte ďaleko, veď firma zatiaľ neukázala ani funkčný prototyp vlastnej batérie. Tak či tak tým však rastie pravdepodobnosť, že Slovensko vďaka InoBatu napokon získa do niekoľkých rokov ďalšiu veľkú investíciu do automobilového sektora.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Digitálni výpalníci napadli bitúnky

Americké a austrálske prevádzky najväčšieho svetového mäsokombinátu JBS od nedele stáli, pretože hekeri napadli servery, ktoré riadia prevádzku závodov. JBS je pôvodom brazílska firma, ktorá kontroluje pätinu trhu s mäsom v USA.

Firma povedala, že jej zatiaľ neunikli žiadne dáta o klientoch, zamestnancoch alebo obchodných partneroch, ale zjavne stratila kontrolu nad svojimi fabrikami s približne 10-tisíc zamestnancami.

Prečo je to dôležité: 

  • V krátkom čase ide o druhý útok s vydieračským softvérom na americkú firmu s dosahom na veľkú časť ekonomiky a bežný život obyvateľov. Minulý mesiac takto niekoľko dní stála sieť produktovodov Colonial Pipeline, ktorá spája rafinérie v Texase so severom USA. Colonial Pipeline už v poriadku funguje, ale podnik priznal, že zaplatil výpalné vyše 4 milióny dolárov.
  • Biely dom už z krytia útoku obvinil Rusko, Kremeľ obvinenia odmietol. Hekerské útoky, ktoré prúdia z Ruska, majú byť aj témou stretnutia prezidentov USA a Ruska v polovici júna. Joe Biden môže na Rusko tlačiť napríklad tým, že dá príkaz na opätovanie kybernetických útokov, infraštruktúru na to má.
  • V poslednom roku celosvetovo prudko pribúda ransomvérových útokov, kriminálne gangy si už dokonca môžu na to prenajať softvérové nástroje od hekerskej skupiny DarkSide. Keďže pre firmy je jednoduchšie platiť im výpalné, štáty zatiaľ nemajú dobrý nápad, ako nárastu tohto druhu ohrození zabrániť.

2. Kto sa prizná, toho Sulík nenahlási policajtom

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Pomoc ekonomike

Ekonomika

Teraz najčítanejšie