Denník N

Cítim sa ogabaná: Pozemky som predala 12-krát lacnejšie, ako skupoval štát, právne to však podvod nebol

Ilustračné foto – JumpStory
Ilustračné foto – JumpStory

Deje sa to prakticky od momentu, keď štát prvý raz začal vykupovať pôdu pod diaľnice a veľké investície. Ľudia roky vlastnia ornú pôdu na poli za mestom či dedinou, dostávajú za ňu symbolický nájom alebo aj nič, a zrazu, keď sa štát rozhodne, že má o pozemok záujem, sa z ich pozemkov razom stáva veľmi lukratívny majetok.

Presne na také príležitosti číhajú špekulanti, ktorí sa dostanú k informáciám o plánovanej výstavbe skôr než bežní ľudia. Oslovujú najmä dôchodcov. Keď ich aj vďaka vymyslenej legende presvedčia a získajú ich pôdu, neskôr ju ako stavebné parcely s mnohonásobným ziskom predávajú štátnej diaľničnej spoločnosti. Oklamaní ľudia sa potom hnevajú, robia si výčitky, cítia sa podvedení, ale v praxi si už nemôžu nijako pomôcť.

Ozval sa jej neznámy človek

Pani Margita žije v Košiciach, má 72 rokov. V novembri 2013 jej zavolal neznámy človek. „Povedal, že pátral v katastri, ale nevedel mi to poriadne vysvetliť. Netuším, ako si zohnal moje telefónne číslo. Jednoducho sa ozval a začal sa vypytovať, či nemám záujem predať pozemok.“

Pozemok mala tesne za Košicami pri obci Valaliky. Orná pôda, 3600 metrov štvorcových. Darovala jej ho mama. „Dlhé roky ho vlastnila naša rodina. Chodili sme tam drieť, mali sme tam zemiaky, kukuricu… a napokon som takto dopadla. To ma najviac štve, že som sa dala oklamať ako malé decko.“

Človek, ktorý sa jej ozval, bol

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Diaľnice a cesty

Košice

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie