Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Najbohatšie krajiny sľubujú najbohatším firmám oveľa vyššie dane

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Ford logoVymeňte staré auto za nové SUV Ford Puma a Kuga s cenovým zvýhodnením až do 9 600 eur. 


Dobrý deň,

tento týždeň sa azda dozvieme meno nového ministra pôdohospodárstva a Európska centrálna banka pravdepodobne povie, že hoci očakáva rýchlejší rast ekonomiky aj cien, svoju uvoľnenú menovú politiku zatiaľ neplánuje meniť.

Reportéri Denníka E, tak ako ich kolegovia z domácej redakcie, vyrážajú do Martina. Preto sa najbližšie dni môžete tešiť aj na viac ekonomických textov z tohto regiónu.

Dnešný ekonomický newsfilter má 1000 slov, čo sú 4 minúty čítania. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Svet smeruje k dohode na minimálnej sadzbe dane z príjmov

Ministri financií siedmich najväčších vyspelých ekonomík zo skupiny G7 v sobotu dosiahli historickú dohodu o zdaňovaní nadnárodných firiem. Zavedenie globálnej minimálnej dane na úrovni 15 % by malo zabrániť tomu, aby veľké firmy pôsobiace na rôznych kontinentoch presúvali zisky do krajín s nízkym zdanením.

Rokovania o minimálnej dani sa na pôde OECD, organizácie, ktorá združuje 38 najvyspelejších krajín sveta, začali už v roku 2013 v reakcii na to, ako sa rozširovali čoraz agresívnejšie daňové praktiky veľkých hráčov. Spád nabrali tento rok s nástupom amerického prezidenta Joea Bidena do funkcie. V tom čase aj OECD zverejnila návrh princípov reformy, ktoré sa dotýkali jednak minimálnej daňovej sadzby, ale aj možnosti zmien daňového domicilu.

Práve Biden presadzoval 15-percentnú minimálnu sadzbu. USA, ktoré sú domovom mnohých najúspešnejších firiem z tzv. novej ekonomiky, ako Amazon alebo Facebook, ju presadili výmenou za ústupok

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie