Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Problém s čipmi tu bude oveľa dlhšie, ako sme dúfali

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Ford logoVymeňte staré auto za nové SUV Ford Puma a Kuga s cenovým zvýhodnením až do 9 600 eur. 


Dobrý deň,

počet konkurzov a reštrukturalizácií od začiatku roka rastie. V máji vyskočil už na úroveň, kde bol naposledy na jeseň roku 2019, keď sme síce čakali spomalenie ekonomiky a priemysel už hlásil veľké problémy, ale o pandémii vtedy ešte netušili ani divožijúce zvieratá v Číne.

Dôležitá je však perspektíva – májových dokopy 27 konkurzov a reštrukturalizácií je z pohľadu celej ekonomiky stále zanedbateľné číslo. Naďalej teda platí, že napriek chaotickej a často mimoriadne skromnej vládnej podpore firiem počas pandémie sa slovenským podnikom masívna vlna bankrotov zatiaľ vyhýba.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1150 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil ho Konštantín Čikovský.


1. Ministrom pôdohospodárstva bude bankár

Novým ministrom pôdohospodárstva bude Samuel Vlčan. Jeho nomináciu dostala prezidentka Zuzana Čaputová od predsedu vlády Eduarda Hegera minulý týždeň v piatok.

  • Vlčan bol vo vláde Igora Matoviča niekoľko týždňov štátnym tajomníkom ministerstva pôdohospodárstva, no po nezhodách s ministrom Jánom Mičovským odišiel pracovať na úrad vlády ako poradca vtedajšieho premiéra. Vlčan ani Mičovský nikdy verejne nevysvetlili, čo bolo podstatou ich sporu.
  • Vlčan má dôveru Eduarda Hegera, ktorý si ho ešte ako minister financií vybral do dozornej rady štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.
  • So štátnym tajomníkom ministerstva financií Marcelom Klimekom ho spája nielen minulá kariéra v bankovníctve, ale aj záujem o modely možnej zmeny podnikania v slovenskom agrosektore.
  • Vlčan je vyštudovaný právnik, ktorý väčšinu kariéry strávil v bankách, na Slovensku pracoval pre Bank Austria Creditanstalt a Slovenskú sporiteľňu, kde bol aj členom predstavenstva. Viedol balkánsku dcéru Hypo Alpe Adria Bank v Bosne a Hercegovine a napokon dva roky aj slovenskú pobočku ruskej Sberbank.

Mičovský sa spýtal, či nemôže zostať: Hoci vedenie strany OĽaNO vybralo nového ministra pôdohospodárstva ešte minulý týždeň, minister po demisii Ján Mičovský včera navrhol, že vo funkcii zostane. Prekvapenie po jeho tlačovej besede trvalo len niekoľko hodín, kým predseda vlády oznámil, že sa už s prezidentkou dohodol na vymenovaní Vlčana.

Mičovský sa zrejme vráti do parlamentu, kde bude podľa vlastných vyjadrení napríklad bojovať proti tomu, aby pôda na chránených územiach prešla pod správu inštitúcií z ministerstva životného prostredia.

Viac o téme: Mičovský si rozmyslel demisiu, no neuspel. Novým ministrom pôdohospodárstva bude Vlčan (Miro Kern/N)


2. Čipy nám pokazia aj budúci rok

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie