Denník N

Drevené hračky postavili ich rodinnú pílu na nohy. Noví susedia im však nežičia (reportáž)

Drevené koľajničky k detským vláčikom BRIO. Foto N - Tomáš Grečko
Drevené koľajničky k detským vláčikom BRIO. Foto N – Tomáš Grečko

„Prišli sme sem, pretože keď sa obzriete dookola, je tu krásne,” ukazuje zo záhrady za svojím domom obyvateľ Uľanky Rastislav Kučerák. Okolo sa moce jeho trojročný syn a robot na zastrihávanie trávnika.

Za tujami lemujúcimi jeho pozemok v tejto okrajovej časti Banskej Bystrice tečie už iba rieka a na opačnom brehu sa začína areál píly DesignWood.

Kučerák smeruje k autu, ktoré je zaparkované pred domom. Na kapote nájde zrnká. Pozrite – piliny. Neskôr ukazuje fotky, kde je nimi čelné sklo husto posiate.

Softvérový vývojár pôvodom z Revúcej sa sem prisťahoval aj s rodinou z Bratislavy. Pozemok kúpil pred tromi rokmi a postavil na ňom dom.

Teraz hovorí, že mu došla trpezlivosť. Prekáža mu hluk, piliny a dym. „Ako každému normálnemu človeku, ani nám by neprekážalo, že je tam priemyselná zóna. Keby dodržiavali zákony, mohli by byť trebárs aj meter od nás,” prízvukuje.

Opakuje, že jeho cieľom nie je pílu zlikvidovať, iba donútiť majiteľa, aby dodržiaval zákony. No nakoniec sám prizná, že on v nápravu už neverí. Času vraj mali dosť. Na problémy s pílou začal upozorňovať pred dvoma rokmi. „Požiadali sme o zastavenie prevádzky,“ dodáva. To by v praxi znamenalo jej koniec.

Na záhrade u Rastislava Kučeráka. Foto N – Tomáš Grečko
Majiteľ rodinnej píly DesignWood v Uľanke Peter Zatkalík pred kopou pilín v areáli. Foto N – Tomáš Grečko

Samospráva a štátne orgány, ktoré situáciu monitorujú, však zatiaľ na zatvorenie prevádzky nevidia dôvod. Slovenská inšpekcia životného prostredia jej udelila dovedna štyri pokuty vo výške skoro 30-tisíc eur. Týkajú sa najmä spaľovania dreveného odpadu a nedodržiavania emisných limitov. Teraz sa čaká na rozhodnutie o definitívnom zákaze prevádzky starého kotla. Firma však tvrdí, že ho aj tak bude meniť za nový.

Postup úradníkov znamená, že k incidentom dochádza, no tie bezprostredne neohrozujú zdravie či majetok ľudí. Píla podľa nich zatiaľ prikázané opatrenia plní a hľadá dlhodobé riešenia.

Aj jej majiteľ priznáva problémy, no zatiaľ hasí len tie najurgentnejšie a za ostatné sa mu kopia nezaplatené pokuty.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ochrana prírody

Životné prostredie

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie