Denník N

Slovensko si rozpočet pokazilo ešte pred krízou, treba ho začať opravovať už budúci rok, odporúča rozpočtová rada

  • Vláda by podľa rozpočtovej rady mala začať opravovať verejné financie už v roku 2022 a nie až o rok neskôr, ako si to naplánovala. A to aj v prípade, keby prišla silnejšia tretia vlna pandémie.
  • Napriek tomu, že Slovensko malo v rokoch 2020 a 2021 v EÚ mierne podpriemerné deficity a dlhy, rozpočet sa pred krízou dostal do takého stavu, že si Slovensko situáciu v porovnaní s ostatnými krajinami poriadne skomplikovalo.
  • Bez konsolidácie a dobrej dôchodkovej reformy sa bude dlhodobá udržateľnosť verejných financií už len zhoršovať s hrozbou gréckeho scenára.
  • Ešte jedna predpoveď rozpočtovej rady: Keby vláda neurobila nič, mali by sme v najbližších rokoch zrejme nižší deficit, ako keby plnila plán z Programu stability. Plán na ozdravenie verejných financií v ňom totiž chýba.

Slovensko má najhoršiu dlhodobú udržateľnosť verejných financií v celej EÚ. „Nie je to z dôvodu, ako kríza vplývala na náš dlh a deficit v posledných dvoch rokoch, ale z dôvodu, v akom stave boli naše verejné financie na konci dobrých časov, tesne pred príchodom krízy,“ hovorí šéf rozpočtovej rady Ján Tóth.

Keď s tým vláda nič nespraví, môže Slovensku niekedy v budúcnosti hroziť grécky scenár, teda

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie