Denník N

Majú najviac obchodov na východe, futbal a hokej dostali do prvej ligy a okrem Bratislavy majú jediní novú nemocnicu

Michalovce, to sú aj hokej, nová nemocnica, zahraničná syráreň a aj život za múrom. Foto N – Tomáš Benedikovič a Svet zdravia
Michalovce, to sú aj hokej, nová nemocnica, zahraničná syráreň a aj život za múrom. Foto N – Tomáš Benedikovič a Svet zdravia

V Michalovciach sa šport spojil s miestnym biznisom a vyšlo to. No okrem toho majú aj pozemkové škandály, väzby na advokáta Bžána či problémy s blízkou hranicou.

Tento text je súčasťou regionálneho projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Michalovciach a na dolnom Zemplíne.

V pomere k počtu obyvateľov je v Michalovciach najviac supermarketov a obchodných centier na celom východnom Slovensku. Najnovšie už má mesto s 37-tisíc obyvateľmi aj prvý veľký hobby market.

Na Slovensku od zmeny režimu postavili iba dve nové nemocnice, jednu v Bratislave a druhú v Michalovciach.

Sídli tam aj jedna z najoceňovanejších základných škôl v krajine.

A Michalovce ako jediné východoslovenské mesto majú svoje kluby v najvyšších ligách oboch najdrahších športov – vo futbale i v hokeji. Okrem nich sú na tom podobne už iba Bratislava a Trenčín. Košice majú v najvyššej lige iba hokejistov a druhé krajské mesto východu Prešov v špičke slovenského futbalu i hokeja nemá ani jeden klub.

Boli sme sa pozrieť na Zemplíne, prečo rastú Michalovce – a aj na zásadné rezervy mesta.

Aj vďaka dôchodkom z Ameriky 

„Už za socializmu boli v krajine najlepšie zásobené tuzexy s luxusnejším zahraničným tovarom mimo Bratislavy práve v Michalovciach. Jednoducho v Michalovciach bolo stále viac peňazí ako v iných regiónoch,“ hovorí michalovský rodák Martin Kohút, známy manažér z čela IT firiem i Zväzu slovenského ľadového hokeja.

On aj iní Michalovčania hovoria, že obchodníkov a iných podnikateľov do ich mesta vždy lákalo to, že sem už dlho prichádzajú dôchodky od vysťahovalcov do Ameriky. Zo Zemplína odišlo v minulosti za prácou za oceán veľké množstvo ľudí. Ich rodinám, čo zostali doma, potom odtiaľ chodia vdovské i sirotské dôchodky.

Pred koncom predminulého storočia odchádzalo veľa Zemplínčanov, a to predovšetkým roľníkov hlavne do uhoľného priemyslu v Pensylvánii v Spojených štátoch. Tam potom vznikla veľká rusínsko-americká komunita.

„Dodávatelia nápojov i potravín nám hovoria, že také obraty ako u nás v Michalovciach nikde inde na východe nemajú. Michalovčania jednoducho vedia pustiť peniaze,“ pridáva sa spolumajiteľ miestnej gastronomickej firmy Jaroslav Kanóc, ktorý prevádzkuje v meste bar, reštauráciu i bufet a spoluorganizuje aj viaceré festivaly, a to nielen na Zemplíne. Pandemické zatváranie prevádzok ho síce prinútilo k dočasnému prepúšťaniu zamestnancov, no teraz v podnikaní môže pokračovať.

Múr, Michalovce. Foto N – Tomáš Benedikovič
Hokej v prvej lige – HK Dukla Ingema Michalovce. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pätnásť rokov s primátorom zo Smeru, Bžán a pozemky

Michalovce, to nie je len príbeh úspechu. Objavujú sa napríklad aj podozrenia z podvodov s agrodotáciamiz pozemkových podvodov ako v prípade „mŕtvych duší“ s pozemkami nebohých. Tamojší okresný súd roky viedol dnes už nebohý sudca Jozef Soročina blízky Štefanovi Harabinovi. Podozrenia sa spájajú aj s blízkou ukrajinskou hranicou.

Ako dôvod, prečo sa mestu darí, mnohí spomínajú primátora – už 15 rokov a štvrté volebné obdobie ním je významný člen strany Smer Viliam Zahorčák, ktorý sa v roku 2020 pri veľkom prepade strany stal aj poslancom parlamentu. Jeho strana s jednou malou prestávkou viedla slovenské vlády od roku 2006 až do vlaňajšej jari. Aj to môže byť vysvetlenie, prečo sa Michalovce mohli dostať k podpore na rozvoj z eurofondov i z národnej pokladnice ľahšie ako šéfovia miest z iných politických táborov.

Zahorčák má za sebou aj zásadnú kauzu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Denník N v Michalovciach

Od 28. júna do 11. júla bola časť redakcie Denníka N presťahovaná do Michaloviec. Zemplín sa tak stal hlavným regiónom nášho novinárskeho záujmu. Naši reportéri tu pracovali na reportážach, robili rozhovory, organizovali diskusie a stretávali sa s občanmi.

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie