Denník N

Slovensko má nebezpečnú nákazu v prvom veľkochove. Hrozí vybitie 7000 prasiat aj odmietanie slovenského mäsa v cudzine

Jozef Bíreš. Foto - TASR
Jozef Bíreš. Foto – TASR

Slovensko po viacerých skorších prípadoch v menších domácich chovoch prasiat zaznamenalo prvý prípad afrického moru ošípaných aj v komerčných veľkochovoch. Odhalený bol na farme Družstva Agrospol v Lučenci. Vlastní ju viacero tamojších podnikateľov.

O tom, aký režim bol zavedený na danej farme a aké nové riziká z toho plynú pre celý slovenský biznis s bravčovinou, Denník E hovoril s ústredným riaditeľom Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR Jozefom Bírešom.

Africký mor ošípaných sa prvýkrát dostal už aj do slovenských veľkochovov prasiat. Aké nové riziká v súvislosti s tým hrozia celému domácemu chovu prasiat a ako to mení situáciu okolo tejto nákazy?

Výrazne. Bezprostredne sa zistený prípad dotýka iba postihnutého chovu, ale otázne je aj to, ako sa iné štáty začnú pozerať na to, že jednoducho už nákazu máme aj vo veľkochove a že asi niečo môže byť u nás zanedbané. A to či už zo

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Peter Kalenský je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Agro

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie