Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Slovensko musí EÚ vrátiť 56 miliónov pre neschopnosť potrestať aktérov kartelu pri stavbe diaľnic

Foto - TASR
Foto – TASR

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,
včerajšia správa, že na Slovensko dorazil infekčnejší delta variant vírusu covid-19, zvýšila obavy, ako sme na začiatku letnej sezóny nepripravení na tretiu vlnu pandémie. Príkladom je osud e-karantény, o ktorej sa hovorí už rok, ale stále nie je jasné, kto vytvorí aplikáciu a kto ju rozbehne.

Kľúčom na zvládnutie pandémie je, samozrejme, očkovanie. Na účasť včera vyzývala aj prezidentka. Vláda by sa zatiaľ mohla inšpirovať nitrianskym závodom firmy Foxconn. Tam každému zamestnancovi, čo sa do konca augusta zaočkuje, vyplatia zaujímavý bonus.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1250 slov, venujte mu päť a pol minúty čítania. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Štát musí vrátiť EÚ 56 miliónov za nepotrestanie účastníkov diaľničného kartelu

Slovensko dostalo od Európskej komisie pokutu 56 miliónov eur za to, že úrady účinne nepotrestali účastníkov stavebného kartelu ešte z roku 2004. Firmy od štátu ďalej dostávali najväčšie diaľničné zákazky, navyše aj z európskych peňazí, na čo komisia reagovala.

Príbeh kartelu. Strabag, Doprastav, Skanska, Inžinierske stavby, Betamont a Mota-Engil vtedy uzavreli kartelovú dohodu, aby si mohli za diaľnicu pri Poprade pýtať predražené ceny. Podvod potvrdili súdy, protimonopolný úrad aj Úrad pre verejné obstarávanie.

Prípad vlečúci sa dlhé roky demonštruje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie