Denník N

Keby let nevyšiel, bola by to blamáž. Kleinov AirCar pristál pred kamerami a môže lákať investorov

AirCar so Štefanom Kleinom po pristáti na bratislavskom letisku. Foto N - Tomáš Benedikovič
AirCar so Štefanom Kleinom po pristáti na bratislavskom letisku. Foto N – Tomáš Benedikovič

Pondelňajší let bol pre AirCar dôležitý aj z biznisového hľadiska. Firma rokuje so zahraničnými podnikateľmi o ďalšej podpore.

V pondelok skoro ráno sa pri pristávacej dráhe bratislavského Letiska M. R. Štefánika zhromaždilo niekoľko televíznych štábov. Ešte pred tým, než začali pristávať bežné linky, bol ohlásený prvý prelet lietajúceho auta z Nitry do Bratislavy.

Tesne pred šiestou sa podľa plánu na obzore objavili tri stroje. Dve lietadlá sprevádzali prototyp AirCaru, v ktorého kokpite sedel dizajnér a konštruktér Štefan Klein.

AirCar sa zeme dotkol najprv zadnými kolesami ako lietadlo a následne bezpečne dosadol. Medzi novinármi postával aj Anton Zajac, spolumajiteľ firmy Eset a investor projektu, ktorý pri pristátí začal tlieskať. (Zajac je zároveň jedným z akcionárov Denníka N – pozn. red.).

AirCar odroloval na odstavnú plochu. Klein vystúpil a objal sa so Zajacom. Pondelňajší let bol podľa oboch zlomový. Kleinovo lietajúce auto zvládlo preletieť medzi dvoma mestami a vyšiel im aj zámer urobiť to pred médiami.

Verejnosť síce predtým videla v akcii aj pôvodný Kleinov AeroMobil, momentálne už konkurenčný projekt, aj nový AirCar. Bolo to však na záberoch, ktoré si nakrútili a následne zverejnili ich tvorcovia. Tentoraz si Klein veril natoľko, že pristál v priamom prenose.

„Keď sa už rozhodnete pristáť pred novinármi a na štátnom medzinárodnom letisku, tak si musíte byť istý, že je stroj v poriadku. Miera nášho napätia bola veľká,“ hovoril Klein po prílete.

AirCar pristáva po 25-minútovom lete z Nitry. Foto N – Tomáš Benedikovič
Štefan Klein (vľavo) a Anton Zajac (v strede) po prílete AirCaru na bratislavské letisko. Foto N – Tomáš Benedikovič

Krídla pred kamerami nesklopil

Na to, aby bolo predvedenie vozidla kompletné, chýbala ešte

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie