Denník N

Ekonomický newsfilter: Nálada v ekonomike je najlepšia za takmer 4 roky

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

udalosťou dňa bude debata o opozičnom návrhu vysloviť nedôveru ministrovi financií Igorovi Matovičovi, schôdza sa po nedostatočnej účasti poslancov presunula zo včerajšieho večera na dnešné poludnie.

Bývalý premiér s pravdepodobnosťou hraničiacou s istotou tento pokus iniciovaný Hlasom Petra Pellegriniho prežije. Zaujímavé však bude sledovať, koľko koaličných poslancov Matoviča naozaj podporí tým, že budú hlasovať proti návrhu, a koľkí mu – slovami Petra Osuského z klubu SaS – uštedria „výchovnú“ lekciu a zdržia sa hlasovania. Dôvodov by na to našli viac než dosť a výsledok to aj tak neovplyvní, pretože sa rátajú len hlasy za a tých musí byť aspoň 76.

Pád Matoviča by zrejme znamenal predčasné voľby a neúprosnú volebnú kampaň v tom najhoršom možnom čase, keď sa vládne strany musia zaoberať plnením cieľov plánu obnovy a ozdravením verejných financií. Aj keď v Denníku N si na stoličke ministra financií vieme predstaviť vhodnejšieho človeka, úplná vládna paralýza tiež nie je riešenie.

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1050 slov, čo je necelých 5 minút čítania. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Nálada v ekonomike je najlepšia za skoro štyri roky

Nálada v slovenskej ekonomike sa v júni zlepšila, indikátor ekonomického sentimentu vzrástol na najvyššiu úroveň od septembra 2017 a už tretí mesiac po sebe sa drží na predcovidovej úrovni. Ešte lepšie je na tom nálada v eurozóne a celej Európskej únii.

Najviac sa zvýšila dôvera v priemysle, čo podľa analytičky 365.bank Jany Glasovej naznačuje, že obavy z nedostatku surovín a komponentov poľavili. Svetová ekonomika sa naďalej borí s nedostatkom čipov či plastových granulátov, a zlepšenie nálady našich priemyselníkov preto môže byť len dočasné.

Podniky v sektore služieb boli o niečo menej optimistické ako v máji, k čomu mohli prispieť rastúce obavy z tretej vlny pandémie a ďalších lockdownov. Naopak, vzrástla dôvera spotrebiteľov, ktorá sa už blíži k úrovni pred pandémiou. Prispieva k tomu rekordný počet pracovných ponúk.

Eurooptimizmus ťahajú služby. Európske ekonomiky vrátane slovenskej v poslednom období ťažia z postupujúceho očkovania proti covidu-19 a klesajúceho počtu nových prípadov koronavírusu, čo umožňuje uvoľňovanie pandemických reštrikcií.

Včera bola zverejnená aj informácia, že ekonomická nálada v eurozóne aj celej EÚ sa v júni dostala na najvyššiu úroveň za 21 rokov. K jej rastu v celej Únii prispela hlavne zlepšená situácia služieb, ktoré boli predtým ťažko zasiahnuté reštrikciami.

Prečo je to dôležité: Údaje, ktoré včera zverejnil štatistický úrad, podporujú očakávania rýchleho postcovidového oživenia ekonomiky. Analytici predpokladajú, že zlepšovanie nálady v službách, v obchode a aj medzi spotrebiteľmi bude pokračovať aj v nasledujúcich mesiacoch. Kameňom úrazu však bude podľa Glasovej nálada v priemysle, ktorá bude ovplyvňovaná hlavne vývojom materiálovej krízy.


2. Etablované firmy namietajú mýtny tender, hrozí, že rukojemníkom SkyTollu zostaneme dlhšie

S podmienkami nového mýtneho tendra majú problém zabehnutí dodávatelia mýtnych systémov, ku kritike od nemeckého T-Systems sa pridal rakúsky Kapsch.

Tvrdia, že podmienky prvej z troch verejných zákaziek, na ktoré je proces výberu dodávateľov mýtneho systému pre nákladnú dopravu rozdelený, sú pre etablovaných prevádzkovateľov takých systémov nesplniteľné a hrozí, že sa na súťaži zúčastnia len IT firmy.

Predošlý tender na vybudovanie a prevádzkovanie systému do roku 2022 je jedným zo symbolov neefektívneho obstarávania v ére Roberta Fica. Z 200 miliónov eur, ktoré SkyToll za používanie ciest ročne vyzbiera, ide firme samotnej až 70 miliónov a štát by mal po uplynutí zmluvy za systém ešte zaplatiť.

Preto Národná diaľničná spoločnosť’ zmenila prístup a nový systém rozdelila na tri zákazky. Tender na prvú z nich namietal Kapsch, ktorému sa nepáči, aby štát mal všetky autorské práva a mohol tak napríklad systém predávať do zahraničia. Úrad pre verejné obstarávanie síce námietku zamietol, ale rakúska firma sa stále môže odvolať.

O chvíľu sa bude súťažiť o zákaznícku podporu, čo je ešte lukratívnejší kontrakt ocenený na 200 miliónov.

Na výber dodávateľov a na vybudovanie nových systémov zostáva rok a pol. Ministrovi dopravy Andrejovi Doležalovi je už jasné, že sa to nestihne.

NDS teda bude rokovať so SkyTollom o podmienkach, za akých by bol ochotný prevádzkovať systém ešte pár rokov. Dôležitá bude cena služieb aj dĺžka tohto medziobdobia. A tá závisí aj od námietkových konaní.

Mýtny tender favorizuje IT firmy, sťažoval sa Kapsch. Námietku mu zamietli (Ján Kováč/E)


3. Strednej triede hrozí na dôchodku drastický príjmový šok

Ľudia s lepším platom môžu čakať, že keď pôjdu do penzie, ich prvý dôchodok bude o stovky eur nižší ako dovtedajší príjem. Naopak, napríklad dnešní päťdesiatnici, ktorí zarábajú minimálnu mzdu, budú mať penziu prakticky rovnakú ako čistý plat pred ňou.

Prečo je to tak: Príčinou je princíp solidarity zabudovaný do prvého dôchodkového piliera. Ľuďom, ktorí zarábajú viac ako 1,25-násobok priemernej mzdy, sa ich základ na výpočet dôchodku znižuje. Sú teda solidárni s menej zarábajúcimi, časť ich odvodov akoby išla na penzie iným ľuďom s nižšími platmi. Takže prvý priznaný dôchodok ľudí s nadpriemernými platmi nedosiahne ani 60 % ich predchádzajúceho hrubého príjmu, možno ani 50 %.

Ako to ovplyvní vás: Výskumníci z Oranžovej obálky pre Denník E prepočítali 12 modelových príkladov, akú mieru náhrady svojho hrubého príjmu môže prvý rok na dôchodku čakať občan, ktorý si platí odvody ako zamestnanec, má dnes 30, 42 alebo 55 rokov a zarába 500 eur, mediánovú mzdu (914 eur), priemernú mzdu (1133 eur) alebo 2500 eur. Živnostníci, ktorí si platia minimálne odvody, a tých je väčšina, budú mať mieru náhrady blízku tej, akoby zarábali 600 eur.

Miera náhrady sa pre strednú vrstvu zvyšovať určite nebude, skôr naopak, a tak sa treba na budúci šok pripraviť. Už účasť v druhom pilieri o niečo znižuje celkovú mieru solidarity, čo sa prejaví aj na dôchodku. Súkromné úspory sú však nevyhnutné, aby aj lepšie zarábajúci mohli na penzii rátať s tým, že ich príjmy budú aspoň na „magickej“ úrovni 70 % príjmu v zamestnaní.

Viac o téme:  Čím viac dnes zarábate, tým väčší šok zažijete na dôchodku (Marianna Onuferová/E)


4. Úspešné Michalovce volajú ešte po diaľnici, ktorá by prilákala investorov

Michalovce majú najviac supermarketov a obchodných centier z východných okresov, jednu z dvoch nemocníc postavených na Slovensku po zmene režimu a svojich zástupcov vo viacerých najvyšších domácich športových ligách.

V súvislosti s 37-tisícovým mestom sa však okrem úspechov hovorí aj o pozemkových či dotačných podvodoch, pašeráctve, dlhoročnej lokálnej nadvláde Smeru alebo o nebohom sudcovi Soročinovi, známom fanúšikovi Štefana Harabina, ktorý mal roky pod palcom okresný súd.

Reportéri Denníka N sú v týchto dňoch v Michalovciach a Ivan Haluza zmapoval, prečo toto mesto rastie a kde má, naopak, slabiny.  Textov o ekonomike Zemplína môžete v najbližšom čase čakať viac.

Ako dôvod, prečo sa mestu darí, mnohí spomínajú primátora – už 15 rokov a štvrté volebné obdobie ním je významný člen strany Smer Viliam Zahorčák, ktorý sa v roku 2020, keď jeho strana prišla o pozíciu vo vláde, stal aj poslancom parlamentu.

Čím sú Michalovce výnimočné:

  • Na vyľudňujúcom sa východe sa Michalovciam podarilo stabilizovať počet obyvateľov, developeri na to reagujú výstavbou bytov.
  • Platy v Michalovciach sa napriek nižším životným nákladom vyrovnávajú platom v omnoho väčších Košiciach.
  • Penta tam postavila modernú nemocnicu.

Čo by Michalovciam pomohlo:

  • Domáci veria, že diaľnica. So začatím výstavby diaľničného prepojenia Košíc a ukrajinskej hranice sa počíta až v roku 2029, a preto lokálni politici presadzujú myšlienky privátnej spoplatnenej diaľnice financovanej z úverov.
  • Ďalší zahraniční investori, ktorých by práve diaľnica mohla prilákať.
  • Lepšie využitie potenciálu Zemplínskej šíravy, vodnej nádrže, ktorú za socializmu navštívilo až 100 000 ľudí za sezónu. Minulé covidové leto ukázalo, že ľudia o ňu majú stále záujem.

Viac o téme: Majú najviac obchodov na východe, futbal a hokej dostali do prvej ligy a okrem Bratislavy majú jediní novú nemocnicu (Ivan Haluza/E)


Viac textov za vaše predplatné: 

Grafy a mapy o stave očkovania na Slovensku – Daniel Kerekes pripravil vizualizácie, ktoré sa každý deň aktualizujú.

Pandémia ustupuje, ale pandemické dávky pokračujú aj cez prázdniny – Zuzana Kollárová pripravila otázky a odpovede k aktuálnej štátnej pomoci pre ľudí.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie