Denník N

Pivo Šíravar nikomu nechýba, ale zo sladu z Michaloviec varí aj Heineken či Carlsberg

Foto N – Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Tento text je súčasťou regionálneho projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Michalovciach a na dolnom Zemplíne.

Slovensko nie je potravinárska veľmoc, pre nízku efektivitu svojich farmárov neuživí ani samo seba, až 60 percent skonzumovaných potravín sa sem vozí z cudziny. Výnimkou z tohto trendu je postavenie krajiny vo vývoze jačmenného sladu pre výrobu piva. Zo slovenského sladu sa varia pivá nielen v iných európskych krajinách, ale aj na iných svetadieloch, v rebríčku exportérov je krajina dlhodobo blízko prvej svetovej desiatky.

Okrem tradičných známych značiek pivovarov sa slad vyrába aj na východe v Sladovni Michalovce, ktorá je treťou najväčšou spomedzi sedmičky tunajších spracovateľov. Jej majiteľ Milan Lapišák ju pôvodne získal v privatizácii ako prívesok k michalovskému pivovaru, po ktorom túžil oveľa viac. No zatiaľ čo pivovar už dávno zavrel, so sladovňou sa postupne stal významným stredoeurópskym hráčom a teraz cez koronakrízu výrobu rozšíril o vyše polovicu.

Starnúci sladovník Lapišák už s podnikom zvládol aj prechod na novú generáciu. Podiely v nej previedol na svoje dcéry a dlho zaúčaného manažéra.

Alchýmia sladu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Denník N v Michalovciach

Od 28. júna do 11. júla bola časť redakcie Denníka N presťahovaná do Michaloviec. Zemplín sa tak stal hlavným regiónom nášho novinárskeho záujmu. Naši reportéri tu pracovali na reportážach, robili rozhovory, organizovali diskusie a stretávali sa s občanmi.

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie