Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Firma do inzerátu napísala zoznam škôl, ktorých absolventov nechce

Ilustračné - Wikimedia/Eduard Stoica/CC
Ilustračné – Wikimedia/Eduard Stoica/CC

Paneurópska vysoká škola, Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne, Vysoká škola Sládkovičovo, Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety. To sú školy, o ktorých absolventov firma Damon nemá záujem.

Článok bol aktualizovaný o reakcie dotknutých strán

Spoločnosť Damon, ktorá sa zaoberá dizajnovaním a výrobou nábytku, hľadá logistu – ekonóma. Inzerát zverejnila na portáli Profesia.sk. To by nebolo nič zvláštne, keby jeho súčasťou nebol aj zoznam škôl, ktorých absolventov firma nechce.

V inzeráte uvádzajú:

Daná pracovná pozícia nie je vhodná pre absolventov nasledujúcich vysokých škôl:

 • Univerzita Alexandra Dubčeka v Trenčíne
 • Vysoká škola zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety
 • Vysoká škola Sládkovičovo
 • Paneurópska vysoká škola
 • ostatné vysoké školy s odborom sociálna práca
 • vysoké školy s odborom masmédiá a masmediálna komunikácia
 • vysoké školy s odborom environmentálny manažment

Olga Kralovičová, ktorá je v tomto inzeráte uvedená ako kontaktná osoba, vysvetľuje, že s absolventmi týchto škôl a odborov sa nedá pracovať. „Skúšali sme to niekoľkokrát, dávali sme im šancu, ale nedalo sa to,“ hovorí.

Do firmy podľa nej prijali viacerých absolventov z týchto škôl, ale vydržali len niekoľko týždňov. Skúsenosti má s desiatkami ľudí z týchto škôl a odborov. Predtým takéto zoznamy nechcených absolventov nezverejňovali, urobili to prvýkrát.

Absolventi týchto škôl nevedia podľa Kralovičovej odpovedať na základné otázky.

Viacerí si podľa nej vyberú vymenované školy, lebo nevedia, čo by chceli robiť. „Potom si myslia, že im titul niečo zaručuje, ale nezaručuje,“ dodáva. Problémy s nimi majú podľa nej aj iné firmy. „Ťažko sa uplatnia,“ dodáva.

Dotknutá škola: Ešte sme sa s tým nestretli

„S takýmto označením sme sa doposiaľ nestretli,“ reagovala na inzerát hovorkyňa Paneurópskej vysokej školy v Bratislave Helena Poláková. „Ide o subjektívny názor jednej spoločnosti, ktorá by takto nemala diskriminovať absolventov vysokej školy,“ dodala.

Absolventi ich školy majú podľa Polákovej dobré uplatnenie v praxi, čo má potvrdzovať aj hodnotenie Akademickej rankingovej a ratingovej agentúry (ARRA). Tá do svojho hodnotenia zaradila dve fakulty Paneurópskej vysokej školy. Celkovo ich má päť.

„Fakulta Práva na našej vysokej škole bola hodnotená ako najatraktívnejšia fakulta práva na Slovensku, čo znamená najlepšie uplatnenie absolventov na pracovnom trhu,“ hovorí Poláková.

Dodáva, že na Paneurópskej vysokej škole pôsobí vysoký podiel zahraničných pedagógov – takmer tretina. „Ide pritom o pedagógov z krajín Európskej únie, ale tiež zo Spojených štátov amerických, z Ruskej federácie, Číny,“ hovorí Poláková.

Ani Vladimír Krčméry z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety sa s podobným prípadom nestretol. Školu bráni aj tým, že viaceré nezávislé analýzy hovoria o tom, že nezamestnanosť jej absolventov je nízka.

„Naša vysoká škola má akreditovaných 12 skupín odborov, očierňovať jej absolventov za to, že jeden z nich sa ocitne na súkromnom webe Profesia.sk, je voči študentom a učiteľom danej vysokej školy neférové a každá takto dotknutá škola sa bude brániť civilnými žalobami,“ napísal v reakcii Krčméry.

Pripomína, že keďže sú v inzeráte vypísané aj viaceré odbory, tak sa to týka aj absolventov iných škôl, ako je Univerzita Komenského, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach či Technická univerzita, menuje.

Ostatné dotknuté školy na otázky Denníka N neodpovedali.

Profesia ich žiadala to prepracovať

Firma inzerát uverejnila na pracovnom portáli Profesia.sk. Portál do inzerátov nezasahuje, zodpovedný je klient. S podobne vyhraneným názorom na niektoré školy sa často nestretáva.

„Zadávateľa sme upozornili, že by bolo vhodné zmeniť znenie inzerátu. Mrzí nás, ak sa absolventov týchto škôl podmienky dotkli, aj v našej firme pracujú veľmi kvalitní absolventi z týchto škôl,“ povedala Marcela Glevická z Profesie.

Ministerstvo školstva výber škôl nebude teraz komentovať. „Každý zamestnávateľ má právo dať si podmienky na zamestnanca,“ dodáva ministerstvo. Pripomína, že práve prebieha komplexná akreditácia, ktorej výsledky by mali byť v lete a ministerstvo bude na základe nich konať.

Sociálna práca končí v administratíve

Odbory ako sociálna práca či environmentálne zamerané odbory nevyhovovali v minulosti ani iným firmám. Podľa komentára Inštitútu finančnej politiky pri ministerstve financií sa absolventi sociálnej práce a environmentálnej ochrany najmenej uplatňujú vo svojom odbore – menej ako pätina.

„Absolventi sociálnej práce sa viac ako vo svojej oblasti uplatňujú v administratíve – až 45 percent,“ píše autor komentára Michal Habrman. Podľa iného kritéria – odvetvie ekonomickej činnosti – sa takmer 40 percent absolventov uplatní v štátnej správe, pričom väčšinou ide o pozície, ktoré nemajú charakter sociálnej práce. Ide najmä o ekonomickú administratívu, políciu alebo justičnú stráž, dodáva.

Stanovisko spoločnosti Damon (15. január)

Pri uverejnení predmetného inzerátu sme nemali úmysel poškodiť žiadnu zo spomínaných škôl. Našim cieľom bolo len zjednodušiť výberové konanie. Študijné smery na predmetných školách nie sú zamerané ani skladbou ani objemom na požiadavky, ktoré kladieme na našich spolupracovníkov.

Mnoho uchádzačov zo spomínaných škôl nám v minulosti napriek tomu zasielalo žiadosti o zamestnanie na technické, dizajnérske a obchodnícke pozície.

Tým nechceme povedať, že nemôžu byť dobrí sociálni pracovníci alebo environmentalisti, masmediálni komunikátori, akurát my takých nepotrebujeme.

Diskusia, ktorá okolo tohto inzerátu vznikla, nebola naším cieľom, i keď osobne ju chápem. Z príspevkov, ktoré som mal možnosť si prečítať, je vidieť protichodnosť názorov v spoločnosti na študijné odbory predmetných škôl.

konateľ Ing. Peter Šabo

 

Vážime si, že čítate Denník N. Ak chcete, môžete si nás predplatiť. Radi vás uvidíme aj medzi našimi fanúšikmi na Facebooku:

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Ekonomický newsfilter: Štát neinvestuje, priehrady preto zostarli a ohrozujú ľudí

 • Po severnej strane Chopku chce Tatry mountain resorts pridať zjazdovky aj na juhu
 • Raši a Žiga sa boli U.S. Steelu pýtať, čo je s investíciami
 • Veľký slovenský tvorca technológií na obrábanie kovov IMC pokračuje – postaví si ďalšie tri haly
Zdieľať

Karel Hirman: Ak máme dosť peňazí na 13. dôchodky a zdvojnásobenie prídavkov na deti, tak to určite urobme. Lenže ak to má smerovať k vyššiemu deficitu a zadlžovaniu, tak to v konečnom dôsledku práve pre tieto sociálne skupiny dopadne veľmi zle.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Karel Hirman, energetický analytik

Ak by som sa na toto rozhodnutie končiacej vlády mal pozrieť politickou predvolebnokampaňovou optikou, tak by som mohol vyhlásiť, že naše rodinné rozpočty duo Smer – SNS na prídavkoch na deti, dôchodkoch a diaľničných známkach len v tomto roku obralo dokopy o niekoľko stovák eur. A to preto, že ho schválili až teraz. Lebo podľa toho, čo uvádzajú v dôvodovej správe, ak by to bola pravda, tak tento stav nenastal až v týchto dňoch, ale už dávnejšie. A ak by ho naozaj chceli riešiť, tak mali tieto opatrenia schváliť minimálne už v minulom roku s platnosťou od tohtoročného Nového roka.

Iný uhol pohľadu zase hovorí o tom, že nás naši politickí „Gréci“ Pellegrinus-Ficus spolu s Dankusom ťahajú svojimi bláznivými a populistickými predvolebnými rozhodnutiami na Peloponézsky polostrov. A to práve v období, keď nám skončila celosvetová konjunktúra, svet sa borí s doteraz nejasnými následkami čínskeho koronavírusu a spolu s celou EÚ budeme čeliť ekonomickým dosahom brexitu.

A teraz trošku vážnejšie. Ak naozaj máme v štátnej kase dosť peňazí na 13. dôchodky a zdvojnásobenie prídavkov na deti, tak to určite urobme.

Lenže ak to má smerovať k vyššiemu deficitu a následne zadlžovaniu, tak to v konečnom dôsledku práve pre tieto sociálne skupiny dopadne veľmi zle – ako sme videli všetci pred pár rokmi práve v Grécku. Múdrejší sa učí na chybách druhých, hlupák ich opakuje.

Čo sa týka zrušenia poplatkov za diaľnice, tak to je tiež zle, pretože by to vlastne znamenalo, že túto ťarchu prenesieme okamžite cez dane a iné poplatky aj na tých, čo po nich vôbec nejazdia. Je to podobný nezmysel, ako vlaky zadarmo pre dôchodcov alebo študentov, lebo ich v konečnom dôsledku za nich aj tak zaplatia aj tí penzisti a študenti a ich rodičia a príbuzní, čo vlakmi vôbec nejazdia.

Zadarmo nemôže byť žiadna verejná služba, môžu existovať len odôvodnené zľavy na ich využívanie pre rôzne slabšie sociálne skupiny.

Vzhľadom na to, že končiaca vláda a koalícia doslova pár dní pred svojím koncom chce prijať neúnosné záväzky pre budúcu vládu, navyše v legislatívnom procese, ktorý podľa renomovaných právnych expertov odporuje ústavným a iným pravidlám, pani prezidentka takto prijaté zákonné normy odchádzajúcim parlamentom nemôže schváliť a takto to má aj vysvetliť občanom. A nechať ich posúdenie na novú politickú reprezentáciu, ktorá vzíde z volieb.

Veď je to v konečnom dôsledku nielen demokratické, ale aj jednoduché: tí občania, ktorí napriek všetkým okolnostiam a dôsledkom trvajú na ich zavedení, môžu tých, čo ich navrhujú, zvoliť teraz vo voľbách, aby svoje dielko dokonali. Ich zavedenie takýto menší časový posun neohrozí, keďže aj tak majú platiť až od budúceho roka.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Epidémia koronavírusu v Číne by mohla znížiť HDP Spojených štátov o 0,2 až 0,3 %. Nemožnosť získať komponenty z Číny brzdí továrne, škody sa pravdepodobne prejavia veľmi skoro.

Uviedol to ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow.

Banka Goldman Sachs v piatok varovala, že kríza môže byť ešte nákladnejšia, ako sa pôvodne predpokladalo, pričom by mohla skresať HDP až o 0,6 % v 1. štvrťroku. To je dosť veľká časť z ekonomiky, ktorej medziročné tempo rastu sa pohybuje okolo 2 %. (tasr)

Zdieľať

Za 12 rokov vo vláde neboli schopní dokončiť diaľnicu do Košíc a teraz sa vyhovárajú, že fakt, že nemáme diaľnicu do Košíc, je dôvodom na zrušenie diaľničných známok, píše v Paneli expertov k aktuálnym krokom vlády Ivana Molnárová.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Ivana Molnárová, riaditeľka portálu Profesia.sk

Populizmus a bezbrehé plytvanie v časoch, keď z Nemecka prichádzajú informácie o zhoršovaní situácie. Niekedy by som si želala, aby preferencie vládnych strán boli výrazne vyššie, lebo vtedy by si nedovolili takto rozhadzovať. Hovorí sa, že z cudzieho krv netečie, ale prijať takéto ekonomické šarlatánstvo v časoch, keď treba skôr priškrtiť a ušetriť, je extrémne nezodpovedné.

Zrušenie diaľničných známok? Za 12 rokov vo vláde neboli schopní dokončiť diaľnicu do Košíc a teraz sa vyhovárajú, že fakt, že nemáme diaľnicu do Košíc, je dôvodom na zrušenie diaľničných známok.

Prostriedky venované zvyšovaniu finančnej gramotnosti môžeme tak považovať za vyhodené. Lebo lekcia zo zadlžovania a nadspotreby bola práve sabotovaná samotnou vládou.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Ako učebnicový príklad bezbrehého populizmu charakterizuje Ľudovít Ódor v Paneli expertov rozhodnutie vlády o dôchodkoch a prídavkoch „pár dní pred voľbami, narýchlo, bez diskusie, bez kvantifikácie následkov a s roztrhaním vlastného (už beztak nerealistického) rozpočtu“.

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Ľudovít Ódor, viceguvernér NBS

Aby nedošlo k nedorozumeniu, každá vláda aj parlament má právo prijímať takéto alebo podobné opatrenia. Pár dní pred voľbami, narýchlo, bez diskusie, bez jasnej kvantifikácie všetkých následkov a s roztrhaním vlastného (už beztak nerealistického) rozpočtu to vnímam ako učebnicový príklad bezbrehého populizmu.

V banánovej republike je to úplne štandardný postup, u nás na dedine by povedali, že „na hulváta“, a v mojom ponímaní je to flagrantné porušenie takmer všetkých základných princípov zodpovedného hospodárenia. Po nás potopa.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Peter Kažimír okomentoval v Paneli expertov rozhodnutie vlády o 13. dôchodkoch a dvojnásobných detských prídavkoch: „Mali by sme kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme.“

Slovenským ekonómom v Paneli expertov Denníka E sme položili otázku:

Ako hodnotíte aktuálne rozhodnutie vlády zaviesť trinásty dôchodok vo výške priemerného mesačného dôchodku, zdvojnásobiť detské prídavky a zrušiť platby za používanie diaľnic pre autá do 3,5 tony?

Peter Kažimír, guvernér NBS, bývalý minister financií

Ešte vždy si myslím, že by sme mali naďalej pomaly, ale isto kráčať v ústrety starej slovenskej pravde, ktorá hovorí, že sa máme zakrývať takou perinou, na akú máme…

Čakajú nás tri možné scenáre: buď budeme mať šťastie a Slovensko sa vráti k štyrom percentám rastu, zlepší výber daní a odvodov, pomôže rozpočtu zaplatiť nové zákonné nároky. Alebo vláda vyškrtá 300-400 miliónov iných výdavkov. Alebo parlament prijme nový zákon o štátnom rozpočte, ktorý bude odrážať realitu novoprijatých zákonov.

Odpovede ďalších ekonómov čítajte v Paneli expertov Denníka E.

Zdieľať

Turecká letecká spoločnosť Atlasglobal podala návrh na vyhlásenie konkurzu. Krach sa podľa Trnavského samosprávneho kraja nedotkne piešťanského letiska, kam tiež lietala.

„Letecká spoločnosť Atlasglobal podala návrh na vyhlásenie konkurzu, pretože nemohla pokračovať v prevádzke a jej lety boli zastavené,“ oznámil turecký úrad pre civilné letisko SHGM.

Letecká spoločnosť bola založená v roku 2001 v Turecku a od roku 2004 začala prevádzkovať vnútroštátne a medzinárodné linky, ktoré smerovali do 50 destinácií v 35 krajinách sveta.

Atlasglobal bol nútený dočasne prerušiť lety v novembri a decembri minulého roka po tom, ako začal mať finančné problémy, najmä s tzv. cash flow. Prispeli k tomu zvýšené náklady na logistiku a prevádzku a tiež presun na nové istanbulské letisko.

V roku 2007 zahynulo po havárii jedného z lietadiel spoločnosti počas letu do juhozápadného mesta Isparta z Istanbulu 57 ľudí.

Z Piešťan bude lietať iný dopravca:

 • Krach tureckej leteckej spoločnosti AtlasGlobal sa nijako nedotkne prevádzky Letiska Piešťany, hovorí Trnavský samosprávny kraj. Letisko má so spoločnosťou vysporiadané všetky pohľadávky a záväzky.
 • „Cestovná kancelária ešte pred mesiacom uzavrela zmluvu s novým leteckým dopravcom. Takže od mája do októbra sa bude z piešťanského letiska lietať do Turecka aj naďalej,“ uviedol tlačový odbor. Dodal, že oproti minulému roku sú pre sezónu 2020 predávané zájazdy s odletom z Piešťan už viacerými cestovnými kanceláriami.

V roku 2018 prevádzkoval AtlasGlobal lety pre dovolenkárov aj z Bratislavy. (tasr, n)

Zdieľať

ZSSK sa nezúčastní súťaže na výber dopravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno. Podľa ZSSK nie je možné v termíne, ktorý určilo ministerstvo dopravy, predložiť kvalifikovanú ponuku.

Štátny dopravca plánuje do konca budúceho týždňa podať námietku a pravdepodobne MDV požiada, aby súťaž zrušilo a vyhlásilo novú.

„Nie je možné v požadovanom termíne predložiť kvalifikovanú ponuku, pričom tento termín podľa nášho názoru predstavuje približne len zlomok potrebného času na jej prípravu,“ uviedla ZSSK vo vyhlásení zaslanom v piatok médiám.

Podľa ZSSK by bol schopný kvalifikovanú ponuku predložiť iba taký uchádzač, ktorý už dnes disponuje vozidlami spĺňajúcimi v podstatných ohľadoch požiadavky vyhlasovateľa a je pripravený ich takmer okamžite využiť na účely realizácie výkonov na súťaženej trase.

V poradí druhú súťaž na liberalizáciu tratí rezort dopravy spustil začiatkom októbra. Prvou bola súťaž na prevádzkovateľa osobnej vlakovej dopravy na trati Žilina – Rajec.

Hovorkyňa ministerstva dopravy Karolína Ducká v novembri minulého roka informovala o tom, že do súťaže na výber železničného dopravcu na trati Bratislava – Dunajská Streda – Komárno sa prihlásilo päť záujemcov. Jedného z uchádzačov už ministerstvo vyradilo pre nesplnenie podmienok.

Na frekventovanej trati v súčasnosti jazdí súkromný dopravca RegioJet, ktorý má záujem v tom pokračovať aj naďalej.

RegioJetu sa končí aktuálne platná zmluva v decembri 2020. Potom môže na trať nastúpiť uchádzač, ktorý vzíde z verejnej súťaže. Trať bude obsluhovať nasledujúcich desať rokov.

Zámer vyhlásiť verejnú súťaž na trati Bratislava – Komárno rezort zverejnil pred viac ako rokom v európskom vestníku. Celkovo 95-kilometrová trať patrí k mimoriadne vyťaženým a záujem o dopravu tam v posledných rokoch neustále narastá.

Dôvodom sú najmä pribúdajúce obytné zóny v okolí hlavného mesta. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať