Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Šéf poisťovne podpisoval dodatky s vlastnou tetou, v konflikte záujmov sa necíti

Marcel Forai. Foto – TASR
Marcel Forai. Foto – TASR

Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa s najväčším podielom na slovenskom trhu má zmluvy aj s firmami, ktoré vlastní Anna Sučková, teta generálneho riaditeľa poisťovne Marcela Foraia. Napriek tomu sa Forai necíti byť v konflikte záujmov.

Na dodatky zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovne s viacerými firmami, kde figuruje Sučková, alebo na ktoré je napojená, upozornil Denník N už v máji. Opozičný poslanec Miroslav Beblavý dal teraz podnet, aby možný konflikt záujmov preverili aj poslanci na výbore parlamentu.

Výbor má rokovať v stredu.

Konflikt necíti

Forai sa bráni a tvrdí, že sa necíti byť v konflikte záujmov, hoci osobne podpisoval niektoré dodatky so svojou 77-ročnou „tetou Ankou“, ako ju volá.

vszp

Hovorí, že v poisťovni majú rozdelené, ktoré zmluvy a dodatky má podpisovať riaditeľ a ktoré šéfovia regionálnych pobočiek. Svoj vzťah so Sučkovou si vraj uvedomoval, a preto si dával pozor, aby firmy svojej tety nezvýhodňoval.

„Ako generálny riaditeľ by som bol veľmi naivný a hlúpy, keby som uzatvoril pochybné zmluvy so svojou tetou za 14 miliónov eur a ešte ich aj zverejnil na internetovej stránke,“ povedal Forai.

Beblavému dal 48 hodín na to, aby dokázal, že zvýhodnil v dodatkoch zmlúv svoju tetu. Inak na neho podá trestné oznámenie.

Transparency: Je to konflikt záujmov

„Ak riaditeľ poisťovne podpisuje zmluvy s vlastnou tetou, je v konflikte záujmov. Konflikt záujmov je situácia, kedy človek môže čeliť voľbe medzi profesionálnym záujmom a prospechom seba alebo svojich blízkych,“ hovorí Zuzana Dančíková zo slovenskej pobočky Transparency International.

Konflikt záujmov podľa nej neznamená automaticky pochybenie. Preto je potrebné konflikt deklarovať a umožniť verejnosti, aby kládla otázky a situáciu pre skúmala.

Transparency už v minulosti žiadala analýzu, podľa ktorej Všeobecná poisťovňa rozhoduje, ktorým CT a MR pracoviskám dá viac peňazí. Forai hovorí, že tam sú osobné údaje a Transparency žiadalo, aby údaje poisťovna začiernila.

„V TIS sme od Všeobecnej osobné údaje nežiadali, o začierňovaní nebola reč. Poisťovňu sme žiadali o dáta o ponuke a dopyte po CT a MR vyšetreniach v jednotlivých regiónoch,“ hovorí Dančíková. Poisťovňa na základe týchto údajov prideľuje nové zmluvy, ide teda o údaje súvisiace s hospodárením s verejnými prostriedkami, ktoré má podľa infozákona povinnosť sprístupniť.

„Poisťovňa naopak porušuje zákon ich nesprístupnením. Tieto informácie nie sú na stránke poisťovne a doposiaľ sme ich nezískali ani infožiadosťou. Preto podávame žalobu,“ dodala Dančíková.

Beblavý: Nemal by byť na svojom mieste

Beblavý tvrdí, že Forai firmy jeho tety uprednostňoval a preto by už nemal byť na svojom mieste. Čaká, že minister zdravotníctva Viliam Čislák bude konať, ministerstvo je totiž akcionárom tejto poisťovne.

Ministerstvo zdravotníctvo reagovalo, že zaregistrovalo túto tému. No vraví, že konflikt záujmov môže v tomto prípade riešiť len parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií.

„Neviem si predstaviť civilizovanú krajinu, v ktorej verejný funkcionár môže prežiť to, že ako šéf štátnej zdravotnej poisťovne zazmluvní firmy napísané na jeho 77-ročnú tetu tak, že sa im zásadne zvýšia objemy objednávok a tieto firmy následne začnú tak zarábať, že za tri roky zoštvornásobia tržby,“ povedal Beblavý.

O prepojeniach Foraia na tetu a zmluvách s ňou Denník N písal už v máji, stále je však na svojom poste. „V týchto firmách vystupujú napríklad aj ľudia blízki pánovi Paškovi. Nechcem súdiť na základe bydliska, ale košická vetva Smeru vyzerá byť v zdravotníctve mimoriadne zasadená,“ naznačuje Beblavý, prečo podľa neho Forai ešte stále je šéfom poisťovne.

Firmy si polepšili

Podľa Beblavého vidieť, ako sa firmám Foraiovej tety polepšilo. Napríklad SPV40, ktorá je na ňu napísaná, si za Foraia zvýšila objednané platby o zhruba 500-tisíc eur ročne.

„Celkovo tržby všetkých 7 firiem stúpli podľa Finstatu a zbierky listín len medzi rokmi 2011 a 2014 o 420 percent z 1,6 milióna v roku 2011 na 6,8 milióna v roku 2014. Pripomínam, že základné imanie týchto firiem je len 42- tisíc eur,“ povedal Beblavý.

Forai sa bráni. „Pri nástupe do funkcie generálneho riaditeľa v apríli 2012 som prevzal 6 spoločností, ktoré mali uzatvorenú zmluvu s VšZP s celkovým mesačným finančným objemom 66 771 eur. Po troch rokoch, k 1.9. 2015 je celkový mesačný finančný objem týchto spoločností vo výške 102 071 eur,“ hovorí o firmách jeho tety.

Nárast 421 percent je podľa riaditeľa poisťovne spojený s prevzatím ambulancií zo Železničnej nemocnice Košice a ukončením zmluvy Medical Casovia a prevzatím celého rozsahu poskytovanej zdravotnej starostlivosti i finančných prostriedkov spoločnosťou SPV 40

Opozičný poslanec tvrdí, že Forai pri obhajobe zmlúv so svojou tetou klame. Obhajuje ich totiž  takto: „Anna Sučková pracovala celý život v laboratóriách, a tak sa zdá byť prirodzené, že keď po roku 1989 mohli občania začať na Slovensku podnikať, využila túto možnosť a začala podnikať v oblasti, ktorej sa profesionálne venovala celý život.“

Beblavý však tvrdí, že „80 percent tržieb pochádza z firiem, do ktorých Foraiova teta vstúpila v roku 2009 a neskôr, a to vo veku 71 až 76 rokov“. Tieto firmy sa nevenujú len laboratóriám, ale aj mnohým iným činnostiam. „Konkrétne ide nielen o zhodnotenie rtg, denzitometriu, rádiodiagnostiku a rádiológiu, ale aj o lekárenstvo, ortopédiu, špecializovanú zubnú starostlivosť, cievnu chirurgiu a endokrinológiu,“ dodal.

Forai nehovorí pravdu?

Forai podľa Beblavého nehovorí pravdu, ani keď tvrdí, že zmluvy s tetou boli uzavreté za predchádzajúcich riaditeľov. V dodatkoch, ktoré podpísala štátna poisťovňa už za Foraia, sa totiž podľa Beblavého otvárajú nové pracoviská  a rozširujú zmluvy o úplne nové výkony.

„Zároveň ide o dodatky k zmluvám uzatvoreným v košickej pobočke Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Marcel Forai bol pred nástupom do funkcie šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne určitý čas aj riaditeľom košickej pobočky poisťovne, takže je možné, že bol zodpovedný aj za pôvodné zmluvy,“ dodáva Beblavý.

Nedá sa to však podľa neho overiť, lebo zmluvy z toho času ešte nie sú zverejnené na webe.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.