Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: V reštauráciách sa musíte obrniť trpezlivosťou. Nie sú ľudia

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň, zdanlivo pokojný letný deň včera narušil nepokoj na akciových trhoch, najmä európskych. Obavy z delta variantu koronavírusu tlačili nadol ceny akcií leteckých, hotelových spoločností aj zábavného priemyslu. Pridali sa k tomu banky, ale aj mnohé tituly z tradičnej ekonomiky.

Po dohode kartelu OPEC+ na zvyšovaní ťažby padá aj cena ropy a viaceré štáty pritvrdzujú opatrenia, aby už vopred zmiernili dôsledky ďalšieho ataku pandémie.

Letný ekonomický newsfilter vám dnes poskytne potrebný prehľad za necelé 4 minúty, zmestili sme sa do 890 slov. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Obavy sa potvrdzujú, reštaurácie, kaviarne a hotely nemajú dosť ľudí

Dopyt v reštauráciách a hoteloch je tohto roku nižší ako minulé leto, tvrdí generálny manažér ich asociácie Marek Harbuľák.

Napriek tomu mnohé podniky signalizujú veľký nedostatok najmä kvalifikovaných pracovníkov.

Niektoré sú zasa v obavách pred príchodom tretej vlny pandémie opatrné, skúšajú prevádzku zvládnuť so zoštíhleným personálom a radšej optimalizujú prevádzkový čas a utlmujú niektoré služby.

Harbuľák síce tvrdí, že kvalita služieb „určite neklesá“, no z viacerých miest Slovenska prichádzajú opačné informácie – predlžuje sa čas čakania na obsluhu, zjednodušujú sa jedálne lístky a niektoré prevádzky zostávajú zatvorené.

Čo hovoria dáta:

  • V lete 2019, teda pred pandémiou, keď bola núdza o pracovné sily,

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie