Denník N

Poplatková bariéra padla. Akcie aj ETF fondy nakúpite výhodnejšie

Ľudia, ktorí by si chceli v malom vyskúšať investovanie do akcií či ETF fondov, často narážajú na poplatkovú bariéru. Pretože ak si niekto chce kúpiť akciu, ktorá stojí napríklad 100 eur, a poplatok za jej kúpu je 25 eur, nedáva to ekonomický zmysel. Toto leto je však všetko ináč.

Riešenie prináša najväčšia slovenská banka, ktorá v letnej kampani zráža poplatky na minimum, na úroveň už od jedného eura. Ak by ste aj vy chceli vlastniť nejaký cenný papier a zároveň nechcete investovať vysokú sumu, do 15. augusta máte príležitosť urobiť to veľmi efektívne.

Minimálne poplatky

„Chceme investovanie priblížiť naozaj každému. Je mnoho ľudí, ktorí by si to radi vyskúšali a kúpili napríklad akciu obľúbenej firmy, no kvôli nákladom spojeným s investovaním sa im to doposiaľ neoplatilo. Teraz majú jedinečnú šancu investovať len so symbolickým poplatkom,“ hovorí Michal Orlovský, zodpovedný za správu majetku klientov Slovenskej sporiteľne.

Za online nákup cenných papierov do hodnoty 15 000 eur si banka účtuje jednopercentný poplatok, pričom jeho minimálna výška je štandardne 12,50 eura alebo 25 eur podľa trhu, cez ktorý investujete. Na nákupy zadané do 15. augusta pomocou Georgea však platí minimálna výška poplatku 1 euro.

Usporíte na akciách aj ETF fondoch

Pozrime sa na to na príklade firmy Apple. Jej akcia stojí dnes niečo viac ako 120 eur. Za štandardných podmienok by ste za jej kúpu platili poplatok minimálne 12,50 eura. Počas letnej akcie to však bude len 1,2 eura, teda zásadne menej. Zároveň platí, že celkový počet zvýhodnených nákupov nie je nijako obmedzený. S minimálnymi nákladmi si preto môžete vybudovať napríklad aj vlastné investičné portfólio z akcií viac ako 300 svetových firiem. V takom prípade by ste usporili aj niekoľko desiatok euro.

Akcie však nie sú všetko. Sporiteľňa k nim do mobilnej aplikácie pridala aj širokú škálu ETF fondov, čo neponúka žiadna iná slovenská banka. Ide o 35 fondov spoločnosti BlackRock, najväčšieho poskytovateľa ETF riešení na svete.

Všetko vybavíte cez mobil

Kúpa cenných papierov je intuitívna a s Georgeom ju zvládnete s mobilom v ruke. Jednoducho si vyhľadáte želanú akciu či ETF fond, zadáte trh a cenu, za ktorú chcete, aby ho banka pre vás kúpila a potvrdíte. Ostatné už ide samo. Presvedčte sa vo videu.

Na investovanie nepotrebujete nič špeciálne – len majetkový účet na evidenciu cenných papierov a osobný účet, z ktorého budete nákup uhrádzať. Ak jedno alebo druhé nemáte, s Georgeom je to otázka niekoľkých minút. Navyše, ak si nový Osobný účet otvoríte cez mobil, nielenže ho dostanete na rok zadarmo, ale môžete získať aj bonus 60 eur. Ten vám vydá napríklad takmer na dve akcie spoločnosti Pfizer. A to nie je zlý obchod.

Všetko dôležité o investovaní nájdete na www.digitalneinvestovanie.sk

Upozornenie:
Investovanie je spojené s rizikom. Hodnota investície sa môže aj znižovať a nie je zaručená návratnosť pôvodne investovanej sumy.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika

Teraz najčítanejšie