Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Tykal si s Paškom a zatajil luxusný byt. Kto je Marcel Forai, ktorý odchádza pre zmluvy s tetou

Marcel Forai vo funkcii šéfa štátnej poisťovne skončil. Foto – TASR
Marcel Forai vo funkcii šéfa štátnej poisťovne skončil. Foto – TASR

Marcel Forai viedol štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu viac ako tri roky. Bol na jednej z najmocnejších pozícií v zdravotníctve. Štátna poisťovňa má totiž dvojtretinový podiel na našom trhu, rozhoduje zhruba o 2,5 miliardy eur.

A kto bol Forai, ktorý skončil na poste šéfa štátnej poisťovne? Môžeme o ňom povedať, že si tykal s Pavlom Paškom a podpisoval zmluvy so svojou 77-ročnou tetou Ankou. Hovorili o ňom, že je dobrý kvôli lobingu a nechcel sa priznať k svojmu luxusnému bytu.

A čo sa týka poisťovne, veľa o ňom počuť nebolo.

Kamarát z Košíc

Kým sa stal Forai šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, vystriedal v zdravotníctve viacero postov. Pracoval v Spoločnej zdravotnej poisťovni (tiež štátna poisťovňa, ktorá sa neskôr spojila so Všeobecnou zdravotnou), ale aj na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni bol od februára 2009, kde bol najprv riaditeľom jej krajskej pobočky v Košiciach.

Keď nastúpil do funkcie riaditeľa poisťovne, ako prvé sa riešilo, že je z Košíc. Prvý škandál totiž prišiel ešte predtým, ako sa Forai dostal na čelo poisťovne.

TV Markíza totiž nahrala, ako Radoslav Bardún, šéf spoločnosti Medirex, pod ktorú patria laboratóriá, povedal, že sa šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne stane „jeden náš kamarát z Košíc. Z hľadiska lobingu by to mohlo byť dobré,“ šepkal v domnení, že ho nikto nepočuje.

O tri týždne neskôr sa stal šéfom poisťovne Forai z Košíc. Priznal, že sa s Bardúnom pozná. „Ale je to štandardný pracovný vzťah,“ povedal v rozhovore pre Sme.

Rovnako povedal, že si tyká aj Pavlom Paškom, ďalším Košičanom, ktorý má podľa viacerých zdrojov v zdravotníctve veľký vplyv. Hovorí o tom aj údajný spis Gorila.

„Poznáme sa, sme Košičania. Stretávame sa na spoločenských akciách, kde sa pozdravíme, vieme o sebe,“ povedal ešte v máji 2011 v rozhovore pre Sme. Priznal, že si s Paškom tyká, ale kamaráti vraj nie sú.

Luxusný byt

Kamarátske vzťahy Forai ustál a vo funkcii ostal. Ďalší problém prišiel vlani, keď týždenník Plus 7 dní napísal o jeho luxusnom byte v River Parku v Bratislave na brehu Dunaja.

Celý komplex postavila skupina J&T, cena Foraiovho bytu sa odhaduje na 700-tisíc eur. Nepriznal ho ani v majetkovom priznaní, za čo dostal trest – prišiel o tri platy.

Na Foraiov byt vraj nebolo záložné právo banky. Znamená to, že byt platil v hotovosti alebo ho dostal ako dar.

Odkiaľ mal peniaze na túto nehnuteľnosť, nevysvetlil. Vyvoláva to otázky najmä preto, že pracoval v poisťovni či úradoch, ktoré patria pod štát.

Na to upozorňovali aj opoziční poslanci na výbore, kde sa jeho byt riešil. Ale aj vtedy si post šéfa poisťovne udržal.

Teta Anka

O ten prišiel až pre zmluvy so svojou 77-ročnou tetou Annou Sučkovou. Tá figuruje v siedmich firmách a s viacerými je prepojená.

Forai skončil najmä pre zmluvy za 14 miliónov, ktoré poisťovňa podpísala s firmami jeho tety. Niektoré podpisoval priamo Forai.

Denník N s Transparency International písal o týchto prepojeniach už v máji. Teraz podal podnet na prešetrenie zmlúv opozičný poslanec Miroslav Beblavý (Sieť).

Forai sa najskôr k tete nepriznával. No v pondelok na tlačovej konferencii ju už volal „teta Anka“.

Aj keď v ten deň tvrdil, že sa necíti byť v konflikte záujmov, v utorok na tlačovke s ministrom zdravotníctva Viliamom Čislákom odstúpil.

K rýchlemu odvolaniu mohli prispieť aj blížiace sa voľby. Tie budú budúci rok.

Nie veľa práce

Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorú Forai riadil, je najmocnejšia z poisťovní. Má najviac poistencov, rozdeľuje aj najviac peňazí.

Ak uzavrie s lekárom dobrú zmluvu, jeho ambulancia môže dobre fungovať. Ak však niekomu zmluvu zruší, môže mať problém prežiť. To platí pre ambulancie, ale aj pre nemocnice či ich oddelenia.

Za Foraia nebolo o štátnej poisťovni príliš počuť, veľké zmeny v nej neurobil. Nerušil napríklad oddelenia v nemocniciach, nerobí ani iné výrazné a viditeľné zmeny.

Pripravil zmeny v niektorých preventívnych programoch, mnohé zo zmien boli technické – zmenil napríklad platby niektorých výkonov.

Za výraznejšiu zmenu sa dajú považovať bonusy za operovanie. Nemocnica, ktorá viac operovala, tak dostala viac peňazí. Tak sa im darilo znižovať čakacie lehoty na operácie, ktoré má Všeobecná zdravotná poisťovňa najvyššie.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.