Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zmluvy s tetou prešetrí úrad, ktorého šéfka tiež obchodovala s Foraiom

Úrad pre dohľad má rozhodnúť, či boli zmluvy medzi Foraiom a jeho tetou v poriadku. Pritom šéfka úradu Pažinková v minulosti s Foraiom podpisovala zmluvy. Foto – TASR
Úrad pre dohľad má rozhodnúť, či boli zmluvy medzi Foraiom a jeho tetou v poriadku. Pritom šéfka úradu Pažinková v minulosti s Foraiom podpisovala zmluvy. Foto – TASR

Ak Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou povie, že zmluvy medzi teraz už bývalým šéfom štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcelom Foraiom a jeho 77-ročnou tetou Annou Sučkovou sú v poriadku, Forai sa vráti na čelo poisťovne. To sľúbil minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Zmluvy s tetou

  • Forai alebo jeho podriadení podpisovali dodatky a zmluvy s firmami, v ktorých pôsobila Foraiova teta Anna Sučková.
  • Ide o 69 zmlúv alebo dodatkov za 14 miliónov eur.
  • Sučková mala prepojenia aj na firmy, ktoré poskytujú CT a MR a dostali výhodné zmluvy od poisťovne. 
  • Foraiová teta má 77 rokov.

Podľa ministra môže o tom, či sú zmluvy v poriadku, rozhodnúť len tento úrad. Na jeho čele však stojí žena, ktorá by pri tomto rozhodovaní takisto mohla byť v konflikte záujmov. Posudzovať by totiž mala konanie Marcela Foraia, s ktorým v roku 2011, keď bol riaditeľom krajskej pobočky poisťovne, podpisovala zmluvu. Pažinková vtedy zastupovala firmu wesper, ktorá poskytuje CT vyšetrenia a magnetickú rezonanciu. Wesper sídli v Košiciach. Pažinková v tejto firme pôsobila predtým, ako prišla na úrad.

V dozornej rade firmy wesper sedel do januára tohto roku Peter Pažinka. Podľa Košického Korzára je to Pažinkovej manžel. Dnes spoločnosť vlastní Penta, ktorá ju zaradila do siete polikliník ProCare.

zmluva

Úrad na dohľad v tom problém nevidí. „Predsedníčka úradu pre dohľad nie je v konflikte záujmov. Jej predchádzajúce pôsobenie, prípadne pôsobenie jej rodinných príslušníkov, nemá žiadny vplyv na nezaujatosť a objektívnosť pri výkone jej súčasnej funkcie,“ napísala hovorkyňa úradu pre dohľad Soňa Valášiková. Dohľady totiž podľa jej vyjadrení robí skupina zamestnancov poverená výkonom dohľadu, prípadne aj prizvané osoby.

Minister zdravotníctva uviedol, že tieto informácie nemá. „Preverím si to,“ povedal. Na otázku, čo urobí, keď si to potvrdí, neodpovedal. „Najskôr si to preverím, potom vás budem informovať,“ dodal Čislák. Úrad však má jeho dôveru.

Nie iba jedna zmluva

Nejde len o jednu zmluvu, ktorú Forai za Všeobecnú zdravotnú poisťovňu podpísal s firmami, kde figuruje alebo s ktorými je spriaznená šéfka úradu Pažinková.

Ešte v roku 2011 ako šéf krajskej pobočky podpísal aj dodatok zmluvy s košickou firmou Gynastar. Ide o gynekologicko-pôrodnícku ambulanciu. Dodatok podpísal Forai a za Gynastar Ladislav Rosocha a Marianna Pažinková. O zmluve informoval v roku 2013 Košický Korzár.

zml

Rosocha bol v tom čase šéfom Univerzitnej nemocnice v Košiciach. Keď o tom Korzár napísal, Rosocha tvrdil, že v ambulancii prestal podnikať, keď nastúpil do čela nemocnice. Podľa zákona totiž nesmie byť riaditeľom štátnej nemocnice a súčasne podnikateľom.

Rosochu odvolal minister Čislák z dôvodu, že objednal upratovanie urgentného príjmu od firmy LS Servis z Banskej Bystrice za takmer 28-tisíc eur mesačne. Neurobil však na to tender, hoci podľa zákonu mal.

Sused z Družstevnej pri Hornáde

Marianna Pažinková, ktorej meno je na dodatku zmluvy s Gynastarom, je podľa Korzáru 24-ročná dcéra šéfky úradu Moniky Pažinkovej. Vo firme je spoločníkom aj Peter Pažinka.

Do apríla tohto roku bol spoločníkom vo firme Gynastar aj Miroslav Sučko, ktorý má na obchodnom registri uvedenú adresu Hornádska 1, Družstevná pri Hornáde. Na rovnakej adrese býva teta Marcela Foraia Anna Sučková (Hornádska 1/61, Družstevná pri Hornáde), pre ktorú zo svojho postu odišiel.

 Denník SME píše, že Miroslav Sučko je syn Anny Sučkovej.

Transparency International v tom konflikt záujmov vidí. „Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nemôže uzavrieť otázku výhodnosti zmlúv Všeobecnej zdravotnej poisťovne s tetou Ankou bývalého šéfa poisťovne Marcela Foraia. Jeho šéfka je totiž sama v konflikte záujmov,“ napísali na Facebooku. Rozhodnutie úradu podľa nich pochybnosti rozptýliť nemôže.

Odvolaný z ministerstva, dosadený na úrad

Na úrade, ktorý má rozhodnúť o výhodnosti zmlúv Foraia s jeho tetou, sedí aj Martin Senčák. Predtým, ako prišiel na úrad, bol šéfom služobného úradu na ministerstve zdravotníctva. Z neho však vinou káuz musel odísť.

Lekári žiadali jeho odchod, pretože neriešil kauzu CT v piešťanskej nemocnici; definitívne ho odvolali po prevalení kauzy s predraženými vývarovňami v nemocniciach. Teraz je Pažinkovej podpredsedom. Takisto pochádza z Košíc.

Minister v tom problém nevidí. „Ja do personalistiky pani predsedníčky nevstupujem,“ povedal Čislák.

„Je absurdné, že podľa ministra Čisláka by Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou mal rozhodnúť o tom, či sú zmluvy v poriadku. Pochybnosti vyvoláva podpredseda Martin Senčák, ktorý nedávno odišiel z ministerstva zdravotníctva pre podozrivé stravovacie tendre,“ hovorí Zuzana Dančíková z Transparency International.

Ešte väčším problémom je podľa nej konflikt záujmu šéfky úradu Moniky Pažinkovej. „Zmluvy so Sučkovej firmami aj s CT a MR firmami, ktoré sú na ňu prepojené, by mal okrem zdravotníckeho výboru Národnej rady preskúmať Najvyšší kontrolný úrad. Tomu to môžu dať za úlohu poslanci,“ dodáva Dančíková.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.