Denník N

Plyn je drahý, môže za to Gazprom, zaplatíme za to aj my 

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

Autor je energetický analytik

Situácia na európskom trhu so zemným plynom sa naďalej nepríjemne vyostruje. Problémom už nie sú len rekordné ceny, ale aj nedostatočné zapĺňanie podzemných zásobníkov pred nadchádzajúcou zimnou sezónou.

Príčinu treba hľadať, podobne ako to bolo pri plynových krízach v roku 2006 a hlavne v januári 2009, u jedného z kľúčových dodávateľov zemného plynu, ktorým je ruský koncern Gazprom.

Už začiatkom leta som upozorňoval, že ak sa ceny plynu na spotových trhoch nestabilizujú, bude to znamenať výrazné zvýšenie ceny v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne, čo negatívne pocítia všetky domácnosti a odberatelia napojení na plyn alebo centrálne teplárne, ktoré používajú hlavne toto palivo.

Dnes, uprostred leta, už vieme stopercentne, že ceny tepla sa prudko zvýšia. Cena variabilnej zložky ceny tepla (cena samotného paliva, ktorá v priemere dosahuje okolo 60 percent nákladov) v teplárňach môže narásť až o sto percent.

Rekordné nárasty ceny plynu postihujú už dnes aj priemysel. Tento cenový skok teda pocíti celá ekonomika a drvivá väčšina slovenských a európskych domácností, čo prispeje výrazne k inflačným tlakom na prelome tohto a budúceho roka.

Ceny zemného plynu na hlavných spotových trhoch v Európe sa od začiatku leta nielenže nestabilizovali a neklesali, ako to tradične bývalo v uplynulých rokoch, ale naopak, prudko narastajú.

Kým na konci júna sa pohybovali okolo 30 eur/MWh, čo už bola na toto obdobie nezvyklo vysoká cena, začiatkom augusta prekročili hranicu 40 eur.

Pritom počas minuloročného leta sa ceny plynu na tých istých spotových trhoch, či už holandskom TTF, ktorý je najväčší v Európe, alebo nemeckom NCG, ktorý je určujúci pre slovenský trh, prepadli na tri až štyri eurá za megawatthodinu. Aktuálne teda registrujeme až desaťnásobný nárast ceny.

K tomuto cenovému šoku sa však v posledných týždňoch pripojil aj ďalší závažný problém, ktorý nielen napomáha nárast cien, ale ak sa čoskoro nevyrieši, môže spôsobiť v nadchádzajúcej zimnej sezóne obrovskú krízu na trhu, ktorá sa nepochybne stane aj vážnou krízou politicko-bezpečnostnou na úrovni celej EÚ. Tým problémom je nedostatočné zapĺňanie podzemných zásobníkov.

Dve skupiny príčin narastajúcej plynovej krízy a zvyšovania cien elektriny

Príčiny môžeme rozdeliť na prírodno-trhové a na politicko-prevádzkové.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ceny energií

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie