Štát už vyzval veriteľov Váhostavu, aby sa hlásili o peniaze

Maximálna suma, ktorú štát vyplatí, je 200-tisíc eur na stavbára. Minúť plánuje 20 miliónov eur.
Štátna eseročka Slovenská reštrukturalizačná začala plniť sľuby, ktoré dal štát veriteľom Váhostavu. Vyzýva obchodných partnerov, ktorým zostala firma Juraja Širokého dlžná, aby sa so svojimi pohľadávkami hlásili na ich polovičné vyplatenie.
„Lehota na predkladanie žiadostí je od zverejnenia tejto výzvy do 31. 3. 2016,“ píše štátna firma vo výzve. Stavbári, čo chcú uvidieť časť peňazí, ktoré im nevyplatil Váhostav, aj keď prácu preň urobili, sa majú do Slovenskej reštrukturalizačnej dostaviť aj s potrebnými dokladmi osobne. Táto dcéra ministerstva financií sídli v priestoroch Slovenskej záručnej a rozvojovej banky. Stavbárom dáva na výber niekoľko kontaktných miest.
Štátna firma od veriteľov odkúpi pohľadávky za polovicu ich ceny. Najviac však môžu dostať 200-tisíc eur. Inak povedané, ten, komu zostal Váhostav dlžný napríklad 500-tisíc eur, dostane aj tak iba 200-tisíc, a nie polovicu hodnoty takejto pohľadávky, čiže 250-tisíc.
Peniaze chcú na splátku úverov, nevie sa, kedy ich dostanú
Kedy bude štát peniaze vyplácať, nie je z výzvy jasné. „Časový interval od podania žiadosti do vyplatenia odplaty nevieme zatiaľ odhadnúť,“ odpísali zo Slovenskej reštrukturalizačnej.
Teoreticky sa tak peniaze môžu vyplácať ešte aj začiatkom budúceho roka.
Výzva prichádza 5 mesiacov po tom, ako pomoc stavbárom prisľúbil po tlaku médií a veriteľov firmy premiér Robert Fico. Tesne pred 30. aprílom, ktorý definitívne posvätil reštrukturalizáciu firmy, sľuboval, že program pomoci by sa mal spustiť v auguste. Napokon však samotnú Slovenskú reštrukturalizačnú, ktorá dlhy skupuje, založili až 29. júla.
Všetci tí, ktorým Váhostav dlhoval, si už pritom dávno museli s problémom poradiť, väčšinou si na preklenutie zlých časov pobrali úvery. Stavbári, ktorých sme vo štvrtok oslovili, všetci tvrdili, že sa o pomoc od štátu budú uchádzať. Viacerí čakajú, že im to pomôže splatiť úvery.
To platí, pokiaľ je reč o bežných menších obchodných partneroch.
Schránky budú mať tiež strop 200-tisíc eur
Váhostav ale eviduje dlhy aj voči schránkovým firmám z Cypru či Belize. Majú exotické názvy ako Efelan, Ginostra či Scarlatina a Váhostav im má dlhovať milióny eur. Širokého stavebný gigant v minulosti vysvetľoval, že sú to peniaze, ktoré si požičal akcionár sám od známych, aby stavebný gigant neskrachoval, iba si uľavil od dlhov a ďalej staval pre štát diaľnice.
Tieto schránky by tiež mohli vidieť najviac po 200-tisíc eur, ak by sa do štátneho programu pomoci zapojili. Podozrenie, či za týmito schránkami nestojí v skutočnosti sám Široký teraz šetrí polícia. Ak to tak bolo, potom mohol majiteľ Váhostavu cez takýchto vlastných veriteľov ovplyvňovať reštrukturalizáciu.
Keď sa štát stane majiteľom kúpených pohľadávok, stane sa sám veriteľom Váhostavu. Časť peňazí tak uvidí naspäť v zmysle schváleného splátkového kalendára, čiže reštrukturalizačného plánu, počas piatich rokov. To je obdobie, v ktorom by mal Váhostav vyplatiť bežným obchodným partnerom asi 19 percent dlžôb.
Vláda schválila pre Váhostav novinku, podľa ktorej sa budú dať aj ďalšie peniaze získať postupne naspäť. Konkrétne do hodnoty 50 percent budú pohľadávky vymáhateľné ako riadne pohľadávky. Nad túto hodnotu sa peniaze budú dať získať, ak bude jasné, že na to firma má.
Pohľadávky sa tiež majú postupne premeniť na 49 percent akcií Váhostavu.