Denník N

Dva úrady – dva opačné názory na zľavy pre očkovaných: Obchodná inšpekcia súhlasí, stredisko pre ľudské práva zakazuje

Ilustračné foto N - Vladimír Šimíček
Ilustračné foto N – Vladimír Šimíček

Dve verejné inštitúcie majú odlišné pohľady na to, či môžu, alebo nemôžu podnikatelia poskytovať zákazníkom zľavy podľa toho, či sú zaočkovaní.

Slovenské národné stredisko pre ľudské práva hovorí, že nie. Zľavy pre zaočkovaných sú podľa neho diskriminácia nezaočkovaných.

Slovenská obchodná inšpekcia hovorí, že áno. Podnikateľom dala verejne najavo, že nemá problém s tým, ak dávajú vo svojom cenníku výhody zaočkovaným.

Nejde pritom o dočasnú nedostatočnú koordináciu dvoch inštitúcií. Obchodná inšpekcia veľmi dobre pozná negatívny názor strediska pre ľudské práva, sama si ho vyžiadala, ale právo napokon aj tak vykladá inak.

Čo je teda pre podnikateľov záväzné? Keďže reálne kontroly dodržiavania práv ochrany spotrebiteľa robí obchodná inšpekcia, praktickejšie je brať do úvahy jej kladné stanovisko ku zľavám pre zaočkovaných.

Na druhej strane, názor Národného strediska pre ľudské práva by mohol mať vplyv na uvažovanie súdu, ak by sa naň napríklad obrátil nejaký nezaočkovaný zákazník, ktorý by sa cítil zľavami pre očkovaných diskriminovaný. Zatiaľ žiaden takýto súd neprebieha, ale takýto spor je ľahko predstaviteľný.

Problém spustil prípad Bubo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Koronavírus

    Očkovanie proti koronavírusu

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie