Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Zmluvy s tetou preverí aj Najvyšší kontrolný úrad, požiadal ho o to minister

Ministra zdravotníctva Viliama Čisláka sa už opozícia raz pokúšala odvolať. Bolo to ešte v apríli. Teraz sa o to môžu pokúsiť znova. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ministra zdravotníctva Viliama Čisláka sa už opozícia raz pokúšala odvolať. Bolo to ešte v apríli. Teraz sa o to môžu pokúsiť znova. Foto N – Tomáš Benedikovič

Minister zdravotníctva Viliam Čislák nechá preveriť štátnu Všeobecnú zdravotnú poisťovňu Úradom pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Šéfka úradu Monika Pažinková je pritom podľa Transparency International v konflikte záujmov.

„K uvedenej otázke zaujal jasné stanovisko úrad pre dohľad. Trváme na tom, že tento úrad je v zmysle legislatívy kompetentným orgánom na prešetrenie danej veci,“ tvrdí ministerstvo.

Obrátili sa na NKÚ

Podvečer však poslal vyjadrenie, že podal podnet aj na Najvyšší kontrolný úrad. „Aby nevznikali ďalšie medializované podozrenia,“ tvrdí ministerstvo.

„Od NKÚ, vzhľadom na historickú skúsenosť, keď politicky citlivé kauzy väčšinou nevedel vyriešiť, a vzhľadom na pochybnosti o nestrannosti súčasného predsedu, netreba čakať zázraky,“ dodáva analytik INEKO Dušan Zachar.

Ministerstvo dodalo, že konať vo veci môžu aj iné orgány. „Ministerstvo len uvíta rýchle a komplexné prešetrenie celej záležitosti,“ tvrdí.

Problém je v  prepojeniach  Úradu pre dohľad a dnes už bývalého šéfa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcela Foraia, ktorý odišiel z funkcie pre zmluvy a dodatky, ktoré podpisoval so svojou tetou Annou Sučkovou.

Zmluvy s tetou

  • Forai alebo jeho podriadení podpisovali dodatky a zmluvy s firmami, v ktorých pôsobila Foraiova teta Anna Sučková.
  • Ide o 69 zmlúv alebo dodatkov za 14 miliónov eur.
  • Sučková mala prepojenia aj na firmy, ktoré poskytujú CT a MR a dostali výhodné zmluvy od poisťovne. 
  • Foraiova teta má 77 rokov.

Šéfke úradu Pažinkovej Forai tiež podpisoval zmluvy. Manžel šéfky úradu Peter Pažinka tiež podnikal s Miroslavom Sučkom, ktorý býva na rovnakej adrese ako Foraiova teta Anna Sučková.

Aj napriek tomu minister nechá, aby tento úrad zmluvy s Foraiovou tetou preveril. Dokonca povedal, že ak úrad povie, že zmluvy sú v poriadku, Foraia dosadí napäť do čela Všeobecnej poisťovne.

Ide pritom o jednu z najlukratívnejších pozícií v zdravotníctve. Poisťovňa totiž rozhoduje o dvoch tretinách peňazí, ktoré sa vyberú ročne na zdravotnom poistení. Ide o zhruba 2,6 miliardy eur.

Ani šéfka úradu sa necíti v konflikte záujmov.  „Jej predchádzajúce pôsobenie, prípadne pôsobenie jej rodinných príslušníkov, nemá žiadny vplyv na nezaujatosť a objektívnosť pri výkone jej súčasnej funkcie,“ napísala hovorkyňa úradu Soňa Valášiková.

Je to riziko

„Systémovo by Úrad pre dohľad mal kontrolovať zmluvy medzi poskytovateľmi a zdravotnými poisťovňami, keďže má podľa zákona dohliadať a prípadne i sankcionovať zdravotné poisťovne, ktoré majú pri uzatváraní zmlúv o poskytovaní starostlivosti zákonnú povinnosť účelne, efektívne a hospodárne vynakladať finančné prostriedky z verejného zdravotného poistenia,“ hovorí analytik INEKO Dušan Zachar.

Ficove vlády však podľa neho systematicky oslabovali politickú nezávislosť úradu. „Spolu s učebnicovým príkladom konfliktu záujmov jeho predsedníčky to vytvára obrovské riziko, že úrad vydá také stanovisko, ktoré nemusí byť v súlade s verejným záujmom“, vraví Zachar.

Ak by úrad posudzoval spomínané zmluvy, musel by podľa Zachara zverejniť všetko od A po Z, všetky podklady, z ktorých pri hodnotení vychádzal, kto o tom rozhodoval, kompletnú správu, aby to mohla verejnosť prekontrolovať.

„Pri takom vážnom konflikte záujmov predsedníčky úradu by malo byť v jej záujme, aj v záujme ministerstva zdravotníctva, ktoré je 100 percentným akcionárom Všeobecnej zdravotnej poisťovne, aby zmluvy preverila aj tretia nezávislá strana, ktorá nie je v konflikte záujmov,“ dodal Zachar.

Na to, aby bol výsledok preverovania zmlúv vierohodnejší, mala by podľa neho s výberom „rozhodcu“súhlasiť aj parlamentná opozícia, aby sa predišlo akýmkoľvek pochybnostiam.

„Potom by tento subjekt vykonal v poisťovni hĺbkový audit v súvislosti so zmluvami a posudzoval by aj celé konkurenčné prostredie, a teda aj to, či zazmluvnený poskytovateľ, ktorý je v príbuzenskom vzťahu s Foraiom nebol zvýhodnený pri vstupe na trh a či boli nárasty zazmluvnených objemov opodstatnené,“ dodal.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Kiskov tieňový minister financií: Ak dôjde k zmene, čo dúfam, je dôležité, aby strany mali aj programové prieniky

Tomáš Meravý vraví, že nikdy v živote by v Kiskovej strane Za ľudí nezvyšovali daňovo-odvodové zaťaženie práce. Na druhej strane, sú otvorení vyšším majetkovým daniam.

Stručne z ďalších tém z rozhovoru s Tomášom Meravým:

  • V programe strany budú mať aj výdavkové limity
  • Priestor na šetrenie je v znižovaní prezamestnanosti v štátnej správe, máme napríklad veľa policajtov na jedného obyvateľa
  • Obedy zadarmo by úplne nerušil, ale treba sa vrátiť k nejakej forme adresnejšej pomoci
  • Ideálne by bolo, keby sa znížili sadzby sociálneho poistenia
  • Navrhuje debatu o progresívnom nastavení daňového bonusu, ktorého suma by rástla s počtom detí
  • Čítajte celý rozhovor s Tomášom Meravým.
Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Minúta po minúte

Zdieľať

Pellegrini vyhlásil, že U. S. Steel Košice bol pre americký manažment „dojnou kravou“.  Podľa premiéra podnik trpí investičným dlhom, čo prispelo k jeho súčasnej ťažkej situácii na trhu s oceľou a zámeru znižovať počet zamestnancov.

 „Treba aj vytknúť americkému manažmentu, že tá fabrika im slúžila ako dojná krava a miesto toho, aby do nej primerane investovali, tak to nerobili,“ povedal Pellegrini po výjazdovom rokovaní v okrese Košice-okolie, na ktorom prijal odborárov z košických oceliarní.

Odborári mu odovzdali petíciu za podporu európskeho oceliarskeho priemyslu a vytvorenie férového prostredia na podnikanie. Z košickej továrne a jej dcérskych spoločností ju podpísalo viac ako 8800 zamestnancov.

Petícia nasledovala po tom, ako vedenie U. S. Steel Košice oznámilo, že do konca roka 2021 zníži počet zamestnancov pracujúcich v oceliarňach a jej dcérskych spoločnostiach o 2500.

K znižovaniu stavov zamestnancov pristúpila firma vzhľadom na zlú situáciu na trhu s oceľou, pričom poukázala na dôsledky vysokého importu ocele z krajín, ktoré nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe a nie sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisiami.

„Treba si veľmi otvorene povedať, a na tom sme sa aj zhodli s predstaviteľmi odborov, že tá fabrika vyprodukovala za posledné roky viac ako miliardu zisku a tento zisk bol skoro komplet odvedený akcionárom, majiteľom, do Spojených štátov. Tá fabrika veľmi málo v minulosti investovala, preto je tam aj značný investičný a morálny dlh, ktorý potom spôsobuje, že tá fabrika nie je taká efektívna, ako možno nejaké iné fabriky podobného typu v Európe alebo vo svete, a teraz žneme neblahé následky tohto celého. Takže, treba trochu vytknúť aj majiteľom, ako sa k fabrike správali,“ uviedol premiér.

Vláda si pritom podľa neho uvedomuje, že spolu s automobilkou Volkswagen ide o najväčšieho zamestnávateľa v krajine.

„Musíme dbať na to, čo sa bude diať na východe Slovenska a s veľkým znepokojením sledujem túto situáciu a privítal som aktivity odborárov, ktoré nesmerujú len k nejakému vyjednávaniu alebo zákazu prepúšťania, ale zaoberali sme sa globálne tou situáciou, ktorej čelíme v rámci Európy,“ povedal Pellegrini.

Odborárom prisľúbil, že ministri aj on sám budú v diskusiách na európskych fórach hovoriť o možných spôsoboch, ako brániť Európu voči dovozom lacnej ocele z krajín, kde sa pri výrobe neberie ohľad na environmentálne dôsledky. (tasr)

Zdieľať

SaS predložila do parlamentu balík opatrení pre motoristov. Ministerstvo dopravy má k návrhom výhrady.

Jana Kiššová z SaS uviedla, že motoristi tvoria veľkú časť štátneho rozpočtu, pričom nedostávajú adekvátnu protihodnotu. Balík opatrení opozičnej strany tvorí šesť návrhov zákonov.

SaS navrhuje úpravu pri ročnej diaľničnej známke, ktorá by podľa strany mala platiť celých 365 dní. Tento návrh je podľa hovorkyne ministerstva dopravy Karolíny Duckej odborne nepripravený. Rezort dopravy podľa jej slov vyhodnocuje správanie ľudí pri kúpe diaľničnej známky a pripravuje vlastné riešenie tejto problematiky. Avizovala, že ministerstvo ho predstaví v krátkom čase.

Ďalším navrhovaným opatrením je napríklad zrušenie nálepiek o absolvovaní technickej a emisnej kontroly, či zavedenie možnosti „prenositeľnosti“ tabuľky s evidenčným číslom vozidla zo starého motorového vozidla toho istého majiteľa na jeho nové motorové vozidlo. „Chceme, aby evidenčné čísla vozidla, plechové tabuľky, ktoré máme na autách, boli na majiteľa,“ priblížil poslanec SaS Miroslav Ivan.

Zrušiť by SaS chcela povinnosť nakrúcať videozáznam o priebehu výkonu technickej a emisnej kontroly na staniciach technickej kontroly (STK) a na pracoviskách emisnej kontroly. Ivan upozornil, že po zavedení tohto opatrenia je o prácu technika oveľa menší záujem.

Ducká reagovala s tým, že kamery boli na STK zavedené novelou zákona, ktorá bola vypracovaná v čase, keď bola SaS koaličnou stranou. Hovorkyňa zároveň podotkla, že všetci poslanci SaS za zavedenie kamier na STK hlasovali. „Aktuálna zmena iba rozšírila ich počet, pričom zákon jasne upravuje, na aké účely sa môžu tieto záznamy použiť,“ spresnila Ducká s tým, že toto ustanovenie liberáli pri jeho prijímaní v parlamente nepripomienkovali.

Jedným z návrhov SaS je aj novela zákona o správnych poplatkoch. Podľa Ivana by mal poplatok za registráciu auta odzrkadľovať administratívne náklady na prácu úradníka, ktorý úkon vykonáva.

Navrhuje tiež zníženie daní z motorových vozidiel pre nákladné vozidlá nad 3,5 tony. Rezort dopravy uviedol, že návrhy SaS v oblasti daní nie sú v jeho kompetencii. (tasr)

Zdieľať

Most-Híd by v prvom čítaní podporil návrh reformy zdravotníctva, podľa predsedu klubu Tibora Bastrnáka však má pripomienky. SNS si počká na rokovanie Koaličnej rady. ĽSNS sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou Andreou Kalavskou.

„Od začiatku hovoríme, že budeme podporovať všetky také návrhy, ktoré sú o bezpečnosti pacientov. Stratifikácia je taký návrh. Chceli by sme to podporiť. Máme nejaké výhrady a veci, ktoré si myslíme, že ešte ministerstvo zdravotníctva musí zlepšiť. Takže keď príde tento návrh do parlamentu, tak ho v prvom čítaní podporíme. Keď ministerstvo odstráni maličkosti, ktoré nie sú úplne definované, tak by sme to mali podporiť aj v druhom čítaní,“ komentoval Bastrnák z Mosta-Híd.

Podľa neho by išlo napríklad o zvýšenie dostupnosti poskytovania zdravotnej starostlivosti v tých regiónoch, v ktorých by to bolo možné.

Predseda SNS Andrej Danko sa k téme vyjadrí neskôr. „Ja sa vyjadrím vtedy, keď Smer povie na Koaličnej rade, že stojí za Kalavskou. Dovtedy je jej návrh irelevantný, nemôžeme ísť proti záujmom koaličného partnera,“ povedal.

Kotlebova ĽSNS uviedla, že sa rozhodne až po opätovnom stretnutí s ministerkou zdravotníctva Andreou Kalavskou.

Podpredseda ĽSNS Martin Beluský uviedol, že sa s ministerkou potrebujú stretnúť ešte raz, aby strane odpovedala na niektoré otázky. Jedna sa týka personálneho zabezpečenia, druhá „malej nezrovnalosti“ v zákone. „Máme taký názor v odbornom tíme, ktorý hovorí, že to možno nie je úplne dokonalý návrh, ktorý má určité riziká, no možno je to stále lepšie, ako neurobiť nič.“ (tasr)

Zdieľať

SaS uviedla, že je za nižšie dane pre firmy, ale „nie šťastná“ je ich výška podľa obratu. Strana tak reagovala na schválenie 15-percentnej dane pre podnikateľov s ročným obratom do 100-tisíc eur v parlamente.

„My dlhodobo hovoríme, že je potrebné znižovať dane, aby bola väčšia ochota priznať a platiť dane. Má to určite pozitívne dynamické efekty,“ priblížila podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

„Ako trochu nešťastné vnímame to, že bude progresívna daň, teda že firmy s obratom do 100-tisíc eur budú platiť zásadne inú výšku dane na rozdiel od tých firiem, ktoré majú vyšší obrat. Vytvára to medzi týmito firmami istú konkurenčnú výhodu, respektíve nevýhodu. Toto si myslíme, že nie je celkom šťastné, ale v každom prípade podporujeme znižovanie daní,“ dodala. (tasr)

Viac k téme: Nižšia, 15-percentná daň je pre všetky firmy a živnostníkov s obratom do 100-tisíc eur ročne

Zdieľať

Poslanci SNS predložili do parlamentu návrh novely, ktorá by mala dosah na štátny rozpočet 150 miliónov eur a ani sa neunúvali vyčísliť dosah, hoci na to ministerstvo financií upozornilo. Povedal to opozičný poslanec Ondrej Dostál k novele znižujúcej DPH na potraviny.

Zdieľať

Nová kryptomena Facebooku je „budíčkom „pre centrálne banky, aby pokročili v spolupráci a samy vytvorili novú digitálnu menu, povedal člen výkonnej rady Európskej centrálnej banky Benoit Coeure. Úvah o takom kroku bolo viac, no nedotiahli sa.

Zdieľať

Nie je pravda, že Európska komisia zastavila osobitný odvod pre reťazce na Slovensku, povedala poslankyňa SNS Eva Antošová. Tvrdí, že odvod zastavil predseda SNS Andrej Danko, pričom Slovensku nikto nehovoril, že by odvod nemohlo zaviesť.

Zdieľať

Mrkva nie je na zozname potravín s nižšou DPH preto, že by zasiahla rozpočet sumou 6 miliónov eur, tvrdí predkladateľka novely Eva Antošová. Odmieta tvrdenia Zsolta Simona, že by zoznam potravín so zníženou DPH navrhnutý SNS vnášal do systému chaos.