Denník N

Firemný newsfilter: Fedor a J&T odchádzajú zo Swanu, Hoffmannovo zombie ešte žije, výrobca Horaliek chce ísť do Nemecka

Tohtotýždňový výber ôsmich najdôležitejších správ zo slovenských firiem zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 9 minút čítania.


1. Investor, ktorý vystrašil slovenských drevárov, žiadne štátne stimuly a ani garancie dodávok dreva nedostal   

Minister hospodárstva Richard Sulík uistil vedenie domáceho Zväzu spracovateľov dreva, že nemecká drevárska skupina Ziegler Group na svoj nový veľký piliarsky závod pri Rimavskej Sobote nezískala od jeho rezortu žiadne štátne záruky na dodávky dreva a rovnako jej neprisľúbil ani žiadne investičné výpomoci.

Prečo je to dôležité:

  • Slovenskí drevári sú z plánov Nemcov vystrašení, keďže chcú spracovávať na stavebné drevo až milión kubíkov ihličnatého dreva ročne, čo je osmina celonárodných ťažieb. Zároveň však práve o takéto drevo je už v krajine dlhšie najväčší boj a musí sa sem voziť aj z cudziny.
  • Drevári sa obávajú, že Ziegler síce pri Rimavskej Sobote zamestná až 430 ľudí a preinvestuje tam 255 miliónov eur, no iné menšie domáce píly môžu pre nedostatok dreva skrachovať.
  • Keď však Ziegler nedostane žiadne výpomoci, aspoň na trhu prebehne naozaj voľná súťaž, ktorá nebude pokrivená vládnymi stimulmi.

2. Vo Swane už ostanú zrejme iba Ondrišovci. Ľudia z J&T sú na ceste preč

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie