Denník N

Ministerstvo financií chystá e-faktúrovú revolúciu, podnikateľom prinajmenšom dočasne pribudnú povinnosti

Foto – TASR
Foto – TASR

[Pre predplatiteľov: tento víkend máte poštovné na naše knihy zadarmo.]

E-faktúra by mala byť hlavným nástrojom ministerstva financií v boji proti daňovým únikom, a to nielen v DPH, ale aj v dani z príjmov. Aj takto chce rezort riešiť dlhodobý problém s medzerou vo výbere DPH (16,6 %) a dane z príjmov právnických osôb (17 %).

Súčasný kontrolný výkaz DPH podľa daniarov už nepomáha odhaľovať podvody, keďže údaje z neho získavajú oneskorene a daň už nedokážu vymôcť. Každý dodávateľ bude mať po novom povinnosť vyhotoviť e-faktúru, okrem tých, ktorí majú povinnosť evidovať tržby v pokladnici e-kasa klient, a vybraných dodaní tovarov a služieb. Informácie z e-faktúry budú dodávatelia aj odberatelia posielať priamo do systému finančnej správy.

Zároveň podnikateľom finančná správa sľubuje, že sa zruší kontrolný výkaz k DPH a časom sa zjednoduší aj vypĺňanie daňových priznaní. Nejaký čas však podnikatelia určite budú posielať daniarom aj kontrolný výkaz k DPH, aj e-faktúry. Pribudnú im povinnosti a zvýšia sa im náklady na počítačový softvér aj na služby externých účtovníkov. Prvé odhady hovorili

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Dane a odvody

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie