Denník N

Sulík: Namiesto 15 percent elektrina zdražie o desať. Fico chce maximálne päť

Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie na tému "Ceny elektriny v Bratislave" v piatok 27. augusta 2021. Foto - TASR/ Martin Baumann
Na snímke minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) počas tlačovej konferencie na tému „Ceny elektriny v Bratislave“ v piatok 27. augusta 2021. Foto – TASR/ Martin Baumann

Zdraženie elektriny pre domácnosti nemá byť 15-, ale 10-percentné. Vyplýva to z odhadu ministra hospodárstva Richarda Sulíka.

Kto platí za elektrinu mesačne 50 eur, čo sú bežné náklady, bude platiť 55, ak sa Sulíkov odhad potvrdí.

Minister Sulík pritom odhaduje, že celková cena stúpne o 1,5 – 1,7 centa za kilowatthodinu, čo je 15 – 17 eur za megawatthodinu. Priemerná cena je dnes 170 eur za megawatthodinu.

Pôvodný odhad zdraženia o 15 percent bral do úvahy iba zvýšenie ceny na burze. Sulík do toho svojho zarátal aj iné okolnosti. Napríklad očakávané zníženie poplatku, z ktorého sa dotujú slnečné elektrárne.

Sulík spravil tlačovú konferenciu v reakcii na predsedu Smeru Roberta Fica, ktorý pre ceny elektriny zvoláva mimoriadnu schôdzu parlamentu. Fico od vlády chce, aby prudký rast cien zastavila. Sulík vraví, že za vysoké ceny môže šéf Smeru, a zostavil „desatoro hriechov Roberta Fica“.

O čo ide

Hádka nie je o veľkoobchodnej cene elektriny, ktorá na burze tento rok prudko zdražela. Tá tvorí iba 40 percent celkovej ceny, ktorú platia spotrebitelia. Politici na ňu nemajú vplyv.

Spor je o

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Energetika

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie