Denník N

Ceny energií porastú všade, len u nás sa z toho robí politický cirkus

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Parlament nerieši ceny na benzínkach. Nemá čo riešiť ani ceny elektriny a plynu.

Autor je energetický analytik

Už uprostred leta bolo zrejmé, že nás všetkých čaká na prelome tohto a budúceho roka výrazná zmena cien elektriny aj zemného plynu smerom hore. Nespôsobila to vláda v Bratislave ani úradníci v Bruseli, ale predovšetkým vývoj na komoditných trhoch, ktoré určujú ceny energií na Slovensku.

Len pripomeňme, že nárast cien energetických komodít a elektrickej energie sa navyše deje v čase, keď nám prudko rastú aj ceny prakticky všetkých tovarov či služieb. Ak hovoríme o samotnej cene energií, tak my všetci už sme tento nárast naplno pocítili, keď platíme od konca jari za pohonné hmoty na čerpacích staniciach u nás alebo kdekoľvek v Európe oveľa viac. Rapídny nárast ceny benzínov a nafty, ktorý je spojený navyše s ich nedostatkom, pociťujú celé leto dokonca aj v Rusku, hoci to je jedným z ich najväčších producentov na svete.

Prudký nárast cien energií v tomto roku je skrátka všeobecný a celosvetový jav, ktorý trápi všetky ekonomiky a štáty na svete. A sú do značnej miery mimo dosahu vlád vrátane tej slovenskej.

Príčiny nárastu cien energií

Prvú skupinu príčin cenovej „rally“ tvoria prirodzené javy, ako je počasie. Dlhá studená jar, vystriedaná relatívne krátkymi, ale intenzívnymi horúčavami hlavne v južných oblastiach Európy a teraz prudké ochladenie už na konci leta vplývalo a vplýva na ceny elektriny a zemného plynu na európskych obchodných trhoch. Výkyvy počasia spolu s prudkým ekonomickým oživením po ústupe druhej vlny pandémie covidu-19, ale aj vplyvy masívnej podpornej fiškálnej a monetárnej politiky sú určite rozhodujúce globálne faktory, ktoré stoja za citeľným nárastom cien elektriny aj zemného plynu.

Ak sme v prvej polovici minulého roka zaznamenali hlavne počas víkendov na slovenskom spotovom trhu a v okolitom regióne opakovane dokonca aj záporné ceny elektriny, v tomto roku sa ceny aj počas voľných dní udržujú vysoko nad hladinou 60 eur za megawatthodinu. To bola počas minulého „pandemického“ roka zriedkavo vysoká cena a v rokoch predtým skôr cena obvyklá pre špičkové hodiny uprostred pracovných dní.

V lete minulého roka sme pri zemnom plyne boli na rozhodujúcich spotových trhoch Európy a nášho regiónu na holandskom TTF a nemeckom NCG svedkami cien na úrovniach aj pod päť eur, pričom teraz v auguste bola prekročená úroveň 45 eur za megawatthodinu. Toto sú aj pre studené zimné dni nezvyklo vysoké hodnoty, ale pre leto sú to nevídané historické rekordy.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ceny energií

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie