Denník N

Na Horehroní zarobíte menej, ale hypotéka vám tu zoberie menšiu časť platu ako v Bratislave

Bývanie v Brezne. Foto N – Peter Kováč
Bývanie v Brezne. Foto N – Peter Kováč

V Brezne sú nižšie platy, no aj výrazne menšia ponuka bytov ako v Bratislave. Mladý Brezňan môže mať problém s hypotékou na byt, no keď ju už získa, zaťaží ho to menej ako Bratislavčana.

Tento text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Brezne a na Horehroní.

Kto si v Brezne pred troma rokmi kupoval starší trojizbový byt, stálo ho to asi 45-tisíc eur. Odvtedy byty v 20-tisícovom meste na Horehroní zdraželi o 80 percent, bližšie k centru mesta dokonca aj dvojnásobne. Bežný trojizbový byt sa tam predáva aj za 85-tisíc až 90-tisíc eur.

„To je na Brezno naozaj veľa,“ vraví majiteľka realitnej kancelárie Re-Max Joy v Brezne Anna Přidalová.

Vysvetľuje, že byty v Breznianskom okrese väčšinou kupujú ľudia, ktorí už majú prvé bývanie alebo majú našetrené peniaze. Takže pre mladých ľudí je to bez pomoci rodičov ťažšie a nie je to až taká rarita, keď im banka neschváli hypotéku. Ak nezarobia aspoň 750 eur, možno 800 eur, nemusí im to na hypotéku stačiť.

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Denník N v Brezne

Investovanie a úvery

Reality

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie