Denník N

Firemný newsfilter: Bödörovci ostali v zisku, Kooperativa sa tvári, že nerozumela Arce, a Kia má nový Sportage

Čipová kríza už v automobilkách útočí aj na pracovné miesta. Prvé redukcie chystá trnavský Stellantis, odísť má však zatiaľ našťastie iba niekoľko stoviek agentúrnych zamestnancov.

Poslanec Tomaš Valášek (Progresívne Slovensko) presviedča koalíciu, aby firmám novým zákonom umožnila odmeňovať ich zamestnancov za to, že sa dajú očkovať bez toho, aby sa museli obávať postihov za diskrimináciu. Už skôr odmeny avizovala napríklad najväčšia slovenská pekáreň Vamex či nitriansky výrobca elektroniky Foxconn.

A opozícia zasa zbytočne ťahá do politického boja domácich potravinárov a farmárov. Rozbehnutý rast cien potravín totiž nijako nemôže brzdiť domáca vláda. Veď celosvetovo sú ceny potravín dokonca v priemere až o tretinu vyššie ako minulé leto.

Všetko ostatné podstatné zo slovenských firiem pre Vás vo firemnom newsfiltre zhrnul Ivan Haluza do 2 100 slov, čo je 10 minút čítania.


1. Kooperativa sa za zhavarované investície do Arcy necíti byť vinná, no tá mala problémy už aj v minulosti

Problémy finančnej skupiny Arca, ktorá teraz rieši svoje dlhy v reštrukturalizácii pod ochranou súdov, zasiahli aj niektorých klientov poisťovne Kooperativa. Ako informoval prvý Trend, poisťovňa Kooperativa vyplatila niektorým klientom s jej investičnou životnou poistkou aj o dve tretiny menej peňazí, ako pôvodne do nich vložili.

Tí nielenže prišli o očakávaný výnos, ale aj o väčšinu vlastných peňazí. A to práve preto, že Kooperativa ich vklady zainvestovala aj do dlhopisov energetickej odnože Arcy – akciovky Nova Green Finance.

Koľko ľudí takto prišlo o peniaze, nie je známe. Kooperativa hovorí bez spresnenia len o „úzkej skupine klientov“.

Ako to vidia Kooperativa a NBS:

  • Kooperativa sa necíti byť vinná. Vysvetľuje, že do dlhopisov Nova Green Finance investovala v dobrej viere, lebo v tom čase bola pre ňu Arca dôveryhodnou inštitúciou. A klienti boli podľa nej o rizikách negarantovaného investovania do investičných životných poistiek informovaní.
  • Národná banka Slovenska porušenie zákona poisťovňou nevidí. Investovanie peňazí zo životného poistenia dodnes na rozdiel od investovania do podielových fondov regulované nie je a postupne sa to má sprísňovať až v budúcnosti. Dnes napríklad platí, že za peniaze klientov môžu poisťovne kúpiť cenné papiere hoci aj jediného emitenta. Klient o tom musí byť iba informovaný.

Prečo boli investície do Arcy problémom:

Kooperativa mohla vyššiu rizikovosť dlhopisov firiem zo skupiny Arca pri investovaní cudzích peňazí vnímať už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie