Denník N

Štát chce konečne pomôcť rodinným firmám pri generačnej výmene

Na snímke štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, ktorý zastrešuje prípravu plánu zmien pre rodinné firmy. Foto – TASR
Na snímke štátny tajomník ministerstva hospodárstva SR Ján Oravec, ktorý zastrešuje prípravu plánu zmien pre rodinné firmy. Foto – TASR
  • Ministerstvo hospodárstva pracuje na akčnom pláne pre rozvoj rodinných podnikov.
  • Súčasťou plánu je 10 opatrení – časť sa týka zmien daňového a odvodového zaťaženia a odstránenia bariér pri práci členov rodiny.
  • Legislatíva by mala umožniť spravovanie rodinného majetku a zabezpečiť jeho nedeliteľnosť pri generačných prevodoch.
  • Vylepšiť sa má úprava holdingu, aby lepšie vyhovovala rodinným holdingom, a upravilo by sa aj fungovanie skupiny podnikov či rodinnej živnosti.
  • Výsledkom zmeny daňových zákonov by mala byť daňová neutralita.

Agendu návrhov na zmeny v rodinnom podnikaní má v rezorte na starosti štátny tajomník Ján Oravec. Akčný plán by chcelo ministerstvo čoskoro predstaviť, momentálne ho pripomienkujú experti a zástupcovia podnikateľských organizácií. Pri jeho príprave spolupracoval rezort s Európskou komisiou a s nadrezortnou pracovnou skupinou pre rozvoj rodinných podnikov.

„Časť opatrení sa zameriava na posilnenie konkurencieschopnosti a rastu rodinných podnikov. Z niektorých opatrení budú profitovať aj iné ako rodinné podniky,“ hovorí hovorkyňa Katarína Matejková.

Opatrenia je možné

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie