Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Vysoké ceny energií ešte nemusia byť to najhoršie, čo nás onedlho čaká 

Ilustračné foto - TASR/AP
Ilustračné foto – TASR/AP

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

ak sme ešte v piatok v Ekonomickom newsfiltri avizovali, že cez víkend otvoria podstatnú časť diaľnic D4/R7 obchádzajúcich Bratislavu, včera bolo napokon všetko inak. Trapasy so superdrahou diaľnicou budovanou systémom verejno-súkromného partnerstva pokračujú. Zhotoviteľ napokon nedostal potrebné povolenia a z diaľnice podvečer otvoril len ďalší malý kúsok. Poučenie z kauzy D4R7? Takto to vyzerá, keď sa dôležité štátne firmy donekonečna po voľbách obsadzujú ako politická korisť a neriadi ich špičkový profesionálny manažment.

Ekonomický newsfilter na pondelok má 1180 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Oliver Brunovský.


1. Ak bude tuhá zima, Európa môže mať vážne problémy pre nedostatok plynu (a možno aj elektriny)

Málokto na trhu s energiou očakával taký rýchly a bezprecedentný vývoj. Za posledné mesiace sa obstarávacie ceny zemného plynu a elektriny na termínovom trhu strojnásobili a cena na krátkodobých trhoch išla nahor dokonca päťnásobne.

V dlhodobom horizonte to vidieť ešte jasnejšie. Kým v auguste 2020 sa dal na spotovom trhu kúpiť plyn po 4,80 eura za MWh, minulý týždeň prekročil cenu 75 eur.

„Tým sa však nič nekončí, pretože európske zásobníky zemného plynu sú na mnohých miestach takmer prázdne,“ varuje vo svojom vyhlásení nemecký obchodník s energiami Deutsche Energiepool, ktorý minulý týždeň oznámil bankrot.

Nie je

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie