Denník N

Sestry: Boli sme zmierlivé a nik nás nebral vážne. Teraz chystáme výpovede

Sestry boli pred úradom vlády, ministri však rokovali v Nitre. Foto - Denník N
Sestry boli pred úradom vlády, ministri však rokovali v Nitre. Foto – Denník N

Sestry a ďalší zdravotnícki pracovníci protestovali pred úradom vlády. Členovia vlády tam však dnes neboli, rokovali v Nitre.

Nesúhlasia so zákonom, ktorý upravuje platy. Preto sestry a iní zdravotnícki pracovníci začali zbierať podpisy pod deklaráciu k ukončeniu pracovného pomeru. Píšu v nej, že ak sa nesplnia ich podmienky, začnú podávať výpovede. Ide pritom o zhruba 60-tisíc ľudí. Chcú tak využiť, že je pol roka pred voľbami.

Koľko zdravotníkov plánuje naozaj odísť, predsedníčka sesterských odborov Monika Kavecká nehovorí. Ľudia však môžu podľa nej očakávať stav ako na konci roku 2011, keď dávali hromadné výpovede lekári a ochromili tak nemocnice.

Môžeme očakávať situáciu ako pri štrajku lekárov?

Dúfam, že vláda sa nerozhodne vyhlásiť výnimočný stav, lebo to by neprospelo tejto krajine.

A v otázke výpovedí to môže byť ako pri štrajku lekárov?

Tak to áno.

Žiadosť o deklaráciu o hromadných výpovediach vzišla zo súkromných a štátnych nemocníc. Ako to celé vzniklo?

Pôvodne bola beznádej, že čo máme robiť, keď nás po trojročných rokovaniach nikto nepočúva a neberie naše argumenty. Do toho nám ľudia z terénu povedali: tak podajme výpovede ako lekári, lebo až vtedy nás začnú brať vážne.

Prečo vás nik nepočúva?

Lebo sme doteraz boli zmierlivé. Tie, ktoré boli stále pri pacientovi. Tie, ktoré majú také veľké sociálne cítenie, že budú robiť náročnú prácu aj za minimálnu mzdu a podávať takéto výkony.

Čo sa stalo, že teraz chcete dávať výpovede?

Aj napriek tomu, že sme 26. augusta sedeli s pánom premiérom, ktorý povedal, že je ochotný splniť naše požiadavky, o štyri týždne predložia návrh zákona, ako keby sme nerokovali. Veď to je výsmech.

Je odhodlanie podať výpovede reálne?

Áno. V určitých zariadeniach na 100 percent. Napríklad v štátnych aj neštátnych nemocniciach.

Takže podľa vás reálne môžu odísť?

Radšej budú nezamestnané.

Nebude to tak, že ich len nahradia inými?

Ale kým? Reálne, keď zavoláte do veľkých fakultných nemocníc, koľko majú žiadostí o prijatie, či im nechýbajú pracovníci, tak budete zhrozená. Všade sú ľudia pred dôchodkom a často aj v dôchodkovom veku.

Kedy by mohlo reálne prísť k výpovediam?

Prvá čísla zverejníme o mesiac.

Keď dávali výpovede lekári, verejnosť sa postavila voči nim. Neobávate sa toho?

Ale čo máme z toho, že je nám verejnosť naklonená? Boli sme stále tu, neodišli sme, a tak to vláda využila, lebo sme submisívni pracovníci, ktorí zabezpečujú 80 percent zdravotnej starostlivosti. Lekári podľa štatistík zabezpečujú 20 percent. Nás je najviac.

Nie je to voči pacientom nefér?

Aj ja som pacient. A voči mne, ako pacientovi, je nefér, že budú zdravotnícki pracovníci odchádzať. Kto nás bude ošetrovať? Sestra, ktorá bude mať 350 eur? Alebo ten, čo nebude odborne spôsobilý? My sa už bojíme sami o seba.

Hovoríte, že ak prijmú zákon o minimálnych mzdách, niektoré platy dokonca klesnú. Ako si vysvetľujete slová ministra, že po prijatí zákona mzdy porastú?

Skutočne, v neštátnych zdravotných zariadeniach, kde sestry pracujú za minimálnu mzdu, naozaj stúpnu. Ale nie tak reálne, ako to ministerstvo prezentuje.

Takže sú to len nereálne sumy pred voľbami?

To si nedovolím až tak tvrdiť, lebo čísla sú skutočné. Len nevieme, kde skončia tie milióny.

A kde podľa vás skončia?

Na oddlžení nemocníc, asi.

Keď stúpli platy lekárom, nemocnice hovorili, že sú na tom finančne zle práve pre vysoké platy, na ktoré nemali peniaze. Čo sa stane, ak by vám zvýšili platy?

Budú hovoriť to isté.

A majú na to dnes nemocnice peniaze?

V poisťovniach a vo verejných zdrojoch sú. A tie musia byť pretransformované do nemocníc.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie