Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Nové dáta ukazujú omnoho pomalší rast cien bývania

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

🎧 Novinka: Všetky podcasty Denníka N nájdete teraz iba v aplikácii Dennik N. Jej nová verzia má vylepšené funkcie prehrávania. Stiahnite si ju, vyskúšajte a napíšte nám, čo by ste ešte vylepšili.

Prichádzajú ŠKODA SCALA, KAMIQ a FABIA s balíkom benefitov 5 rokov pohody a cenovou garanciou na 12 mesiacov. Majte filipa a ušetríte až do 1500 €.


Dobrý deň,

dnes sa dozvieme, či aj Národná banka Slovenska počíta s podobným spomalením ekonomického rastu ako ministerstvo financií. To svoju predpoveď na tento rok pre tretiu vlnu pandémie minulý týždeň znížilo o takmer celý percentný bod na 3,7 percenta.

Budeme sledovať aj komentáre jej predstaviteľov k cenám nehnuteľností, ktoré sa podľa indexu centrálnej banky zostavenom z ponukových cien v druhom štvrťroku zvýšili skoro o pätinu. Ako včera ukázal Denník E, za takým vysokým nárastom možno stoja aj nepresné dáta.

Ekonomický newsfilter na utorok má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Za silným vykazovaným rastom cien bytov možno stoja aj chybné dáta

Nové údaje štatistického úradu presnejšie zachytávajú, čo sa aktuálne deje na trhu nehnuteľností. Aj keď niet pochýb, že ceny idú nahor, rasty zďaleka nie sú rekordné.

Podľa Národnej banky Slovenska rástli ceny bývania v druhom štvrťroku o takmer 20 percent, štatistický úrad však hovoril o necelých piatich. Za tento obrovský nepomer môže nielen rozdiel medzi ponukovými a skutočnými cenami, ale aj nová metodika, ktorú začali štatistici uplatňovať: cenové indexy počítajú z niekoľkonásobne väčšieho počtu realizovaných transakcií.

Prečo sa ceny líšia:

  • NBS aj štatistici donedávna čerpali údaje

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie