Denník N

Ekonomický newsfilter: Nové dáta ukazujú omnoho pomalší rast cien bývania

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

dnes sa dozvieme, či aj Národná banka Slovenska počíta s podobným spomalením ekonomického rastu ako ministerstvo financií. To svoju predpoveď na tento rok pre tretiu vlnu pandémie minulý týždeň znížilo o takmer celý percentný bod na 3,7 percenta.

Budeme sledovať aj komentáre jej predstaviteľov k cenám nehnuteľností, ktoré sa podľa indexu centrálnej banky zostavenom z ponukových cien v druhom štvrťroku zvýšili skoro o pätinu. Ako včera ukázal Denník E, za takým vysokým nárastom možno stoja aj nepresné dáta.

Ekonomický newsfilter na utorok má 1200 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Za silným vykazovaným rastom cien bytov možno stoja aj chybné dáta

Nové údaje štatistického úradu presnejšie zachytávajú, čo sa aktuálne deje na trhu nehnuteľností. Aj keď niet pochýb, že ceny idú nahor, rasty zďaleka nie sú rekordné.

Podľa Národnej banky Slovenska rástli ceny bývania v druhom štvrťroku o takmer 20 percent, štatistický úrad však hovoril o necelých piatich. Za tento obrovský nepomer môže nielen rozdiel medzi ponukovými a skutočnými cenami, ale aj nová metodika, ktorú začali štatistici uplatňovať: cenové indexy počítajú z niekoľkonásobne väčšieho počtu realizovaných transakcií.

Prečo sa ceny líšia:

 • NBS aj štatistici donedávna čerpali údaje

  Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie