Denník N

Obilnica krajiny: pri Komárne je najväčší stredoeurópsky mlyn i najziskovejšie družstvo

Mlyn v Kolárove. Foto N – Tomáš Hrivňák
Mlyn v Kolárove. Foto N – Tomáš Hrivňák

Tento text je súčasťou projektu Denník N ide za vami, na dva týždne sme v Komárne a v okolí.

  • Bývalé Československo získalo po prvej svetovej vojne aj Žitný ostrov napriek povojnovým pravidlám delenia Európy.
  • Najväčší stredoeurópsky mlyn, ktorý v Kolárove vybudovala rodina Vargovcov, denne dokáže zomlieť až vyše 700 ton obilia. Najbližšie podobne veľké mlyny sídlia až v Nemecku.
  • Mlynov má Slovensko málo, vyvážame veľa nespracovanej pšenice a sem sa zasa musí voziť hotová múka z cudziny.
  • Neďaleko Komárna je aj najziskovejšie slovenské poľnohospodárske družstvo zo Zlatnej na Ostrove.

Globálne otepľovanie posledné roky už posúva najvyššie hektárové výnosy poľnohospodárskych plodín do severnejších oblasti Slovenska – na hornú Nitru či do bánovského regiónu. No zásluhou najväčších polí je stále najobjemnejšou obilnicou krajiny Žitný ostrov – pás územia medzi Dunajom a Malým Dunajom, ktorý sa tiahne od Šamorína až po Komárno. Práve v komárňanskom regióne na obilí vyrástli aj viaceré špičkové podniky, ktoré sa môžu porovnávať na celoeurópskej úrovni.

V menšom meste Kolárovo, ležiacom 20 kilometrov severne od Komárna, sídli vôbec najväčší mlyn v celom stredoeurópskom regióne. A v dedine Zlatná na Ostrove, ktorá sa nachádza od okresného mesta 10 kilometrov západne, zasa sídli najziskovejšie domáce poľnohospodárske družstvo.

Obe firmy sú v rukách rodín, ktoré v regióne aj žijú. Mlyn vlastnia Vargovci a družstvo Nagyovci. Nespravujú ich teda vplyvnejší biznismeni zo vzdialených miest, ktorí majú aj množstvo iných biznisov. Vargovci i Nagyovci sa sústreďujú len na svoj mlyn a družstvo. A asi aj preto sa im tak darí. Ekonomická výkonnosť ich podnikov je unikátna.

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

Čísla, pre ktoré sa ani nechcú ukazovať

Mlyn Kolárovo, ktorého múku na Slovensku poznáme skôr pod obchodným označením Vitaflora, zomelie denne až 720 ton obilia. Najbližšie podobne veľké mlyny sú až v Nemecku.

Viacero mlynov na Slovensku má aj český premiér Andrej Babiš či senecký podnikateľ Radovan Šillo, ktorého napríklad aj dnešný minister práce Milan Krajniak spájal s rodinou Lexovcov. Tieto mlyny sú však oveľa menšie a hlavne staršie ako ten kolárovský. Mlyn v Kolárove ako jediný postavili až po páde socializmu a Vargovci sa o stredoeurópsky trh s múkou bijú plece pri pleci s oboma známejšími menami nášho biznisu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Denník N v Komárne

Firmy

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie