Denník N

Firemný newsfilter: Fabrikám môžu zlacnieť energie, komárňanské lodenice ožívajú a Poór vycúval z bratislavských realít 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Všetko dôležité o slovenských firmách zhrnul Ivan Haluza do 2 000 slov, čo je 10 minút čítania.

1. Po rokoch neúspešného lobovania sa veľké slovenské fabriky môžu striasť drahých energií

Slovenské priemyselné podniky náročnejšie na spotrebu energií sa už roky sťažujú, že ich medzinárodnú konkurencieschopnosť znižujú príliš drahé domáce energie.

Terajšie zdraženie elektriny a plynu, ktoré už niektoré podniky tlačí aj do odstavovania výroby, však môže prispieť k tomu, že pre budúcnosť sa rozdiely medzi energiami pre fabriky na Slovensku a v iných európskych krajinách znížia.

Koaliční politici im už sľubujú pomoc, a to nielen vo forme okamžitých kompenzácií terajších vysokých cien, ale aj ako trvalé systémové zmeny. Z platieb za nákup emisných povoleniek by sa tak fabrikám mohlo vracať viac peňazí ako doteraz. Ministerstvo hospodárstva takisto naznačuje, že môže prísť aj k zníženiu tarify na podporu zelených elektrární.

Kde na to vláda získala zdroje:

  • Štátny rozpočet má 600 miliónov eur v Environmentálnom fonde, ktorý vyberá od firiem poplatky za vypúšťanie CO2. Tie rastú spolu s tým, ako stúpa cena elektriny. Mali by sa využívať na ekologizáciu priemyslu, no vyčerpávajú sa len v malej miere.
  • Ďalších 200 miliónov eur má vláda z toho, že po zdražení elektriny už nemusí posielať drahším slnečným i bioplynovým elektrárňam také vysoké doplatky, ako pôvodne čakala.

Čo to ešte môže skomplikovať: Z 800 miliónov eur bude vláda riešiť nielen podniky, ale aj domácnosti. O miere rozdelenia rozhodne to, ako sa lobisti fabrík presadia popri snahe politikov upokojiť najmä bežných voličov.

Vláda doteraz nevyplácala ani dávnejšie schválené energetické podpory fabrík. Vlani im vrátila z povoleniek CO2 iba štyri milióny eur, aj keď uzákonený vzorec hovoril o 18 miliónoch.

Na pomoc s vysokými cenami plynu pre podniky vláda žiadne mimoriadne zdroje nemá. Jeho zdraženie treba zobrať s chladnou hlavou aj preto, že len nedávno bol plyn mimoriadne lacný. Teraz sa vrátil na úrovne spred dvoch rokov.

Čo sa deje v podnikoch:

  • Šalianske Duslo ako najväčší spotrebiteľ zemného plynu už redukuje výrobu hnojív, aj keď podnik nespresnil, v akej miere. Zároveň hovorí, že po znížení cien plynu sa vráti k vyššiemu vyťaženiu kapacít.
  • U. S. Steel Košice, oravský výrobca kovov OFZ ani bratislavská rafinéria Slovnaft zatiaľ výrobu neredukujú, no ak budú ceny energií na nebývalých úrovniach dlhšie, OFZ a Slovnaft k tomu možno pristúpia.
  • Ako jediné zatiaľ ukončenie hlavnej výroby pripúšťajú žiarske hlinikárne Slovalco, ktoré sú najväčším spotrebiteľom elektriny v krajine. Zatiaľ majú lacnejšiu elektrinu zo skorších nákupov, no ak by mali bežať na terajších cenách, tak im to na budúci rok môže zobrať až 60 percent výnosov.
  • Prvý veľký krach má už aj domáca scéna dodávateľov energií. Končí najväčší alternatívny dodávateľ energií Slovakia Energy. Zrejme ho položilo to, že pre štátne cenové regulácie nemôže teraz vysoké nákupné ceny energií preniesť na domácností.

Podrobne o téme: Ako drvia energie lídrov priemyslu: Úplný koniec hrozí iba Slovalcu, zachraňuje ho aj spolumajiteľov známy Boris Kollár (Ivan Haluza, Ján Kováč/E)

Poznáme Sulíkov návrh na krotenie drahej elektriny. Peniaze naň padajú z neba (Ján Kováč/E)

Domácnosti si za plyn priplatia 18 percent. Prvý veľký dodávateľ skolaboval (Ján Kováč/E)


2. Dodávateľ energií chce vybudovať po Slovensku 40 vodíkových čerpačiek. Zmysel majú skôr len pre nákladné autá a autobusy

Na Slovensku nevznikne iba niekoľko štátnych vodíkových čerpacích staníc, ale pribudnúť by mohlo aj

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firemný newsfilter

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie