Denník N

Ekonomický newsfilter: Ako je možné, že väčšine z nás sa životná úroveň počas pandémie zvýšila

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

koaličné strany už rokujú o podobe štátneho rozpočtu na rok 2022 a minister financií Igor Matovič musel pri rokovaniach nastaviť tvrdú líniu, pretože pri plánovaných príjmoch rozpočtu vo výške 20 miliárd eur si ministri pýtajú 6,6 miliardy eur navyše.

Matovič im pripomína, že podľa pravidiel Európskej komisie môže mať Slovensko deficit približne vo výške 4,3 percenta a na budúci rok sa ešte vzhľadom na pandémiu nemusíme konsolidovať. „To znamená, že nešetríme, ale ani nemíňame navyše,“ povedal Matovič s tým, že navrhuje, aby nikto nedostal viac. „Je to návrh, ktorý je krutý, ale je to spor s realitou.“

Dnešný Ekonomický newsfilter má 1280 slov, prečítate ho za 5 a pol minúty. Pripravil ho Oliver Brunovský.


1. Čísla nepustia: počas tejto krízy sa životná úroveň väčšiny obyvateľov Slovenska zvýšila

V období rýchlejšieho rastu cien a pripravovaného zdražovania energií sa Denník E pozrel na to, v akej finančnej kondícii sú slovenské domácnosti po vyše poldruha roku pandémie.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť skúmala, komu a o koľko vlani klesli príjmy a akej veľkej skupine sa, naopak, zvýšili. Pozerala sa pritom nielen na čistý pracovný príjem, ale aj na nemocenské dávky, rodičovský príspevok, pomoc v hmotnej núdzi, starobný dôchodok a podobne.

Najstručnejší záver je na prvé počutie prekvapivý: po

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie