Denník N

Loboval, neuspel: Máme najnižšiu spotrebu ovocia, niekde robíme chybu

Ilustračné foto – TASR
Ilustračné foto – TASR

Na Slovensku sú zámery dobré, vízie perfektné, ale keď už príde na konkrétne plnenie, je to zlé, vraví predseda Ovocinárskej únie SR Marián Varga.

Ak nebudeme podporovať spotrebu ovocia a zeleniny, bude Slovensko stále na chvoste v ich spotrebe a na popredných miestach v rebríčku výskytu srdcovo-cievnych chorôb, hovorí predseda Ovocinárskej únie SR Marián Varga.

Ficova vláda a poslanci parlamentu rozhodli, že na ovocie sa DPH nezníži. Čo na to hovoríte?

Asi ovocie nepatrí medzi základné potraviny.

To si fakt myslíte?

Keď mocní tohto štátu rozhodnú, že ovocie nie je základná potravina, tak je mi to trochu ľúto, ale nechcem to veľmi komentovať. Slovensko má v rámci Európy najnižšiu spotrebu ovocia. Niekde robíme chybu, keď máme takú nízku spotrebu a ani sa ju nesnažíme zvýšiť.

Nižšia DPH by ju zvýšiť pomohla?

Nehovorím, že len DPH by to zachránila. Lebo je tu veľa iných faktorov – napríklad zaťaženie odvodmi, sťažené zamestnávanie brigádnikov. Môžeme sa však pozrieť na Poľsko, ako to robia – aj tam síce farmári s ťažkosťami prežívajú, ale v pestovaní ovocia sa Poliaci pomaly stávajú veľmocou. U nás len deklarujeme. Zámery sú dobré, vízie sú perfektné, ale keď už príde na konkrétne plnenie, je to zlé.

Chceli ste lobovať, aby sa z ovocia znížila DPH aspoň na jablká. Lobovali ste?

Loboval som, loboval, ale neúspešne.

Portál Dohliadač.sk, ktorý mapuje a porovnáva ceny v reťazcoch, urobil prieskum, na aké potraviny by ľudia naviac privítali nižšiu DPH. Vyšlo im, že na ovocie, maslo a zeleninu. Čo na to hovoríte, že by si priali nižšiu DPH najviac na iné potraviny, než na aké ju znížila vláda?

Netvrdím, že ľudia sú vždy najmúdrejší. Ale v tomto prípade vidím, že je kolektívny mozog inde ako mozog tých, ktorí majú výkonnú moc. Ľudia by zníženie DPH na ovocie privítali – a aspoň deťom by ho mali dopriať. Ak nebudeme všetkými možnými prostriedkami podporovať spotrebu ovocia a zeleniny, budeme stále na chvoste v ich spotrebe a na popredných miestach v rebríčku výskytu srdcovo-cievnych chorôb. Nesúvisí to spolu? Deklarujeme, že odvetviu chceme pomáhať, ale nepomáhame mu.

Nevychádzala vláda zo vžitej predstavy, že mäso vždy bolo základom stravy a je drahé, preto ho treba zlacniť, lebo si ho ľudia nemôžu dovoliť často? Nie je toto dôvod, prečo znížila DPH najmä pri ňom?

Povedal by som, že už nie. Lebo osvetu už ľudia pochopili, ale ovocie a zeleninu si mnohí nemôžu dovoliť kupovať, lebo sú také drahé. Rozmýšľajú tak, že si musia kúpiť chlieb, aby zasýtili organizmus. Ale ľudia už vedia, že nemôžu žiť na slanine, klobáskach a chlebíku, lebo im bude zle. Chcú mať aj podstatne viac zeleniny a ovocia. Ale keď budú v spotrebnom koši medzi najdrahšími položkami, tak si ich ľudia nemôžu často dovoliť, len sem-tam.

Opozícia navrhovala znížiť DPH na tunajšie ovocie. Prešlo by to?

Dalo by sa to urobiť inými spôsobmi. V rámci programov regionálneho rozvoja by sa dalo zvýhodniť tu dopestované ovocie. Všetci to robia, rôznymi formami. Možno nie priamo v podobe zníženia DPH len na domácu produkciu, lebo s tým by mal Brusel problém. Myslím si, že pri DPH bol možno silnejší lobing reťazcov, pretože väčšinu ovocia dovážame. Možno si vláda povedala, že keby znížila DPH na ovocie, podporovala by tým dovozy. Ale to nie je pravda.

Objavili sa náznaky, že po voľbách by sa mohla znížiť DPH na ďalšie potraviny, teda napríklad aj na ovocie. Veríte tomu?

Neverím tomu. Každá vláda vníma ako svoju povinnosť deklarovať to, ale keď príde na lámanie chleba, nemyslím si, že zmeny urobí.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    DPH na potraviny

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie