Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Priemysel dáva najavo, že je už veľmi nervózny

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kompot.sk najlepšie slovenské značky na jednej adrese. Vlastne na dvoch. A sú to tieto tri: Laurinská 19, Bratislava, www.kompot.sk a teraz aj Bory Mall.  (inzercia)


Dobrý deň,

štvrtkový Ekonomický newsfilter má 1200 slov, čo je 5 minút čítania. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. OFZ už vypli polovicu výroby

Aj včera pribúdali reakcie slovenských priemyselných firiem na vysoké ceny elektriny a plynu.

Oravské železiarne OFZ včera oznámili, že vypínajú štyri zo svojich siedmich pecí, lebo pri aktuálnych cenách elektriny nedokážu vyrábať rentabilne.

  • OFZ nepovedali, dokedy bude táto výluka trvať a či sa môže skončiť aj prepúšťaním. Nevedia totiž, aký bude svetový vývoj cien elektriny ani to, či vláda zavedie kompenzácie pre veľkých priemyselných odberateľov.

Slovalco má nakúpenú elektrinu minimálne do leta. Včera pokračovala aj výmena argumentov medzi ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom a riaditeľom Slovalca Milanom Veselým.

  • Minister minulý týždeň povedal, že Slovalco preháňa a bude v zisku aj bez pomoci štátu. Rovnako ako stúpa cena elektriny, ktorá je pre hlinikáreň rozhodujúca, stúpa aj predajná cena ich výrobkov.
  • Riaditeľ Veselý povedal, že ceny hliníka síce rastú, ale nie tak rýchlo, aby vykompenzovali vyššiu cenu elektriny.
  • Zároveň však riaditeľ Slovalca potvrdil, že tento rok bude ešte jeho firma v zisku. Pracuje totiž s cenami elektriny z dlhodobého kontraktu. Ten však končí a Slovalco má nakúpenú elektrinu dopredu za prijateľné ceny len na približne osem mesiacov.

Vladimír Soták zo Železiarní Podbrezová včera žiadal vládu, aby sa už na najbližšom zasadnutí zaoberala možnosťou vracať podnikom peniaze, ktoré odvádzajú za nákup emisných povoleniek do Environmentálneho fondu.

  • Keďže ceny povoleniek prudko rastú, je tam už podľa Sotáka okolo 1,2 miliardy eur. Minister životného prostredia Budaj však priemyslu odkázal, aby si Environmentálny fond nepredstavovali ako bankomat.
  • Na strane priemyslu sú minimálne dva argumenty. Už pri výbere poplatkov za emisné povolenky sa podnikom sľubovalo, že časť peňazí dostanú naspäť na zelené investície. Pravda je aj to, že vinou energetickej politiky Smeru majú slovenské firmy dlhodobo vyššie prenosové poplatky ako ich európski konkurenti.

Čo bude nasledovať: Vláda momentálne zrejme čaká na oznam Európskej komisie, z ktorého bude jasné, aký druh pomoci bude povolený.

Ak bude mať ministerstvo hospodárstva tieto informácie, môže začať koaličné negociácie a v ideálnom prípade sa vláde podarí dostať kompenzácie ešte do výdavkov tohto roka.

Burzy Putinovi veria. Pomery na súčasnom energetickom trhu dokumentuje aj včerajší vývoj cien plynu na burze. Ten počas dňa v Amsterdame zdražel o 40 percent na 160 eur za megawatthodinu.

Potom prišlo upokojujúce vyhlásenie európskej komisárky pre energetiku Kadri Simsonovej, podľa ktorej je v Európe dostatok plynu a EÚ má plán, ako situáciu riešiť.

Podvečer potom vydal stanovisko Vladimir Putin, ktorý poprel, že za rastom ceny sú ruské špekulácie, ale najmä prisľúbil zvýšenie dodávok do EÚ. Nasledoval pokles burzovej ceny plynu až na hranicu 105 eur za megawatthodinu.

Viac o téme: Hutníci na Orave odstavujú väčšinu pecí, elektrina vyskočila na 300 eur. Nedávny rekord bol 90 eur (Ján Kováč/E)

Sulíkovo zľahčovanie problémov hlinikárne s drahou elektrinou nesedí, Slovalco tvrdí, že bez pomoci skončí (Ivan Haluza/E)


2. Rodičovský dôchodok pomôže ženám s viacerými deťmi len málo

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Energetika

Ekonomika

Teraz najčítanejšie