Denník N

Ódor: Ak chce štát pomôcť chudobným, potom DPH nie je správna cesta

Člen Rozpočtovej rady Ľudovít Ódor. Foto - Tasr
Člen Rozpočtovej rady Ľudovít Ódor. Foto – Tasr

Bohatšie domácnosti míňajú v absolútnych hodnotách na potraviny o toľko viac eur, že na nižšej DPH z vybraných potravín ušetria aj násobne viac než najchudobnejšie domácnosti. Píše o tom člen Rozpočtovej rady Ľudovít Ódor.

Z nižšej DPH na potraviny zvyknú profitovať viac bohatšie rodiny. Vyplýva to z blogu člena Rozpočtovej rady Ľudovíta Ódora.

„Naznačuje to, že znížené sadzby DPH nie sú najúčinnejšou cestou, ako kompenzovať domácnosti s nižším príjmom. Slovenská republika by teda mala do budúcnosti zotrvať v okrajovom využívaní výnimiek a znížených sadzieb DPH,“ cituje Ódor na blogu odporúčanie spoločnej štúdie OECD a nášho Inštitútu pre finančnú politiku.

Prečo je to tak?

Ódor vysvetľuje, že je rozdiel v tom, koľko míňajú na potraviny bohatšie a koľko chudobnejšie domácnosti. Platí, že síce chudobnejšie domácnosti míňajú na potraviny väčšie percento svojich zárobkov než tie bohatšie, no keď sa pozrieme na konkrétne sumy, ktoré na potraviny minú, je to naopak.

Navrhol vlastný rebríček „zvýhodnených“ potravín a vyšlo mu, že z každých 100 eur, ktoré vypadnú z rozpočtu na základe toho, že klesne DPH na tieto potraviny z 20 na 10 percent, bude 10 percent najchudobnejších domácností profitovať asi piatimi ušetrenými eurami. Naopak, tí majetnejší by takto na DPH ušetrili viac. Asi 30 eur z úspory by išlo do horných 20 percent domácností.

Tieto čísla veľmi nezávisia od toho, aké potraviny sa do balíčka zahrnú. V prípade balíčka zvýhodnených potravín, ktoré schválil parlament, to vychádza pri domácnosti s čistým mesačným príjmom na úrovni 347 eur na úsporu 1,9 eura mesačne.

Domácnosti, ktoré majú mesačný čistý príjem v hodnote 2 169 eur, ušetria pri vládnom balíčku 5,4 eura mesačne.

Minister financií Peter Kažimír sa ale nechal počuť, že potraviny vyberali starostlivo práve s ohľadom na to, aby boli zvýhodnené práve tie potraviny, ktoré si zvyknú kupovať najčastejšie chudobnejší.

K tomu treba dodať, že nie sú práve rastúce ceny, ktoré našincov v poslednom období najviac trápia. Štatistiky ukazujú, že celková inflácia u nás ale aj v eurozóne je na veľmi nízkej úrovni.

Tiež platí, že zníženie DPH sa v plnej miere neukazuje aj na pultoch.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Dnes na dennike.sk

    DPH na potraviny

    Ekonomika

    Teraz najčítanejšie