Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Plán obnovy je pre zdravotníctvo príležitosť, aká sa nebude opakovať

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Kde nájdete naše podcasty: 

Dobrý deň,

na úvod máme dve dobré správy, aby sme vás dobre naladili. Parlament včera schválil novelu zákona o obchodnom registri, podľa ktorej sa už budú zmeny v údajoch z registra fyzických osôb automatizovane zapisovať do obchodného registra. Čiže ak sa spoločník povedzme presťahuje alebo zmení priezvisko, nebude treba žiadať o zmenu v zápise.

Za pozitívnu správu považujeme aj spoločnú výzvu štyroch vplyvných mimovládnych organizácií bojujúcich za transparentnosť a proti korupcii, aby sa vláda vrátila k otvoreným výberovým konaniam na dôležité pozície, tak ako to sľubovala, keď sa ujímala moci.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter na 1200 slov a tradičných 5 minút čítania. Pripravili Oliver Brunovský a Marek Legéň.


1. Reforma zdravotníctva nebude zďaleka iba o kategorizácii nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva doteraz dávalo na kapitálové výdavky, čo sú v podstate investície do rozvoja, ale aj údržby väčších nemocníc, len okolo 100 miliónov eur ročne.

Teraz vďaka plánu obnovy ide o 1,5 miliardy, ktoré by sme mohli investovať do roku 2026. Podmienkou je však reforma, ktorá má za cieľ poskytnúť obyvateľom modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Denník N sa o nej zhováral so šéfom reformnej sekcie na ministerstve Oskarom Dvořákom.

Prečo je reforma podmienkou na čerpanie európskych peňazí: Za posledných dvadsať rokov je to podľa Dvořáka asi piaty pokus o zreformovanie siete nemocníc, no ani jeden sa nepodarilo zrealizovať.

Európska komisia Slovensku už dlho odporúča systém zdravotníctva prebudovať a plán obnovy je príležitosťou, aby investované európske peniaze naozaj priniesli do zanedbaného slovenského zdravotníctva kvalitatívnu zmenu.

Aké sú najbližšie kroky:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie