Denník N

Ekonomický newsfilter: Plán obnovy je pre zdravotníctvo príležitosť, aká sa nebude opakovať

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

na úvod máme dve dobré správy, aby sme vás dobre naladili. Parlament včera schválil novelu zákona o obchodnom registri, podľa ktorej sa už budú zmeny v údajoch z registra fyzických osôb automatizovane zapisovať do obchodného registra. Čiže ak sa spoločník povedzme presťahuje alebo zmení priezvisko, nebude treba žiadať o zmenu v zápise.

Za pozitívnu správu považujeme aj spoločnú výzvu štyroch vplyvných mimovládnych organizácií bojujúcich za transparentnosť a proti korupcii, aby sa vláda vrátila k otvoreným výberovým konaniam na dôležité pozície, tak ako to sľubovala, keď sa ujímala moci.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter na 1200 slov a tradičných 5 minút čítania. Pripravili Oliver Brunovský a Marek Legéň.


1. Reforma zdravotníctva nebude zďaleka iba o kategorizácii nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva doteraz dávalo na kapitálové výdavky, čo sú v podstate investície do rozvoja, ale aj údržby väčších nemocníc, len okolo 100 miliónov eur ročne.

Teraz vďaka plánu obnovy ide o 1,5 miliardy, ktoré by sme mohli investovať do roku 2026. Podmienkou je však reforma, ktorá má za cieľ poskytnúť obyvateľom modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Denník N sa o nej zhováral so šéfom reformnej sekcie na ministerstve Oskarom Dvořákom.

Prečo je reforma podmienkou na čerpanie európskych peňazí: Za posledných dvadsať rokov je to podľa Dvořáka asi piaty pokus o zreformovanie siete nemocníc, no ani jeden sa nepodarilo zrealizovať.

Európska komisia Slovensku už dlho odporúča systém zdravotníctva prebudovať a plán obnovy je príležitosťou, aby investované európske peniaze naozaj priniesli do zanedbaného slovenského zdravotníctva kvalitatívnu zmenu.

Aké sú najbližšie kroky:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie