Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Plán obnovy je pre zdravotníctvo príležitosť, aká sa nebude opakovať

Foto N – Peter Kováč
Foto N – Peter Kováč

Kompletní audioverze článků jsou dostupné v rámci klubového předplatného společně s aplikací Deníku N, která umožňuje i offline poslech. Pokud ji ještě nemáte, nainstalujte si ji do svého mobilu.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Upgradujte své předplatné.

Plné znění audioverzí článků je dostupné pouze pro předplatitele Klubu N. Předplaťte si ho také.

ČSOB Smart účet je naveky bez poplatku a teraz aj s bonusom 75 eur za založenie


Dobrý deň,

na úvod máme dve dobré správy, aby sme vás dobre naladili. Parlament včera schválil novelu zákona o obchodnom registri, podľa ktorej sa už budú zmeny v údajoch z registra fyzických osôb automatizovane zapisovať do obchodného registra. Čiže ak sa spoločník povedzme presťahuje alebo zmení priezvisko, nebude treba žiadať o zmenu v zápise.

Za pozitívnu správu považujeme aj spoločnú výzvu štyroch vplyvných mimovládnych organizácií bojujúcich za transparentnosť a proti korupcii, aby sa vláda vrátila k otvoreným výberovým konaniam na dôležité pozície, tak ako to sľubovala, keď sa ujímala moci.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter na 1200 slov a tradičných 5 minút čítania. Pripravili Oliver Brunovský a Marek Legéň.


1. Reforma zdravotníctva nebude zďaleka iba o kategorizácii nemocníc

Ministerstvo zdravotníctva doteraz dávalo na kapitálové výdavky, čo sú v podstate investície do rozvoja, ale aj údržby väčších nemocníc, len okolo 100 miliónov eur ročne.

Teraz vďaka plánu obnovy ide o 1,5 miliardy, ktoré by sme mohli investovať do roku 2026. Podmienkou je však reforma, ktorá má za cieľ poskytnúť obyvateľom modernú a dostupnú zdravotnú starostlivosť.

Denník N sa o nej zhováral so šéfom reformnej sekcie na ministerstve Oskarom Dvořákom.

Prečo je reforma podmienkou na čerpanie európskych peňazí: Za posledných dvadsať rokov je to podľa Dvořáka asi piaty pokus o zreformovanie siete nemocníc, no ani jeden sa nepodarilo zrealizovať.

Európska komisia Slovensku už dlho odporúča systém zdravotníctva prebudovať a plán obnovy je príležitosťou, aby investované európske peniaze naozaj priniesli do zanedbaného slovenského zdravotníctva kvalitatívnu zmenu.

Aké sú najbližšie kroky:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie