Denník N

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter: Sulík sľubuje, že o klientov skrachovaných dodávateľov energií sa postará štátny SPP

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Počúvajte podcasty v aplikácii Denníka N. Všetky naše podcastové kanály a služby.

Podcasty Denníka N

Dobrý deň,

počet čiernych okresov sa zdvojnásobí na desať a to by malo znamenať nové zatvorené prevádzky. Navyše, žiadne zlepšenie po Dušičkách nemožno čakať, a tak ekonomika dostane ďalšiu ranu.

Tretia vlna pandémie sama osebe by bola dostatočným problémom pre každú, aj tú najrozvinutejšiu ekonomiku. Okrem nej tu však máme ešte rastúce ceny energií a pretrvávajúci nedostatok čipov nielen pre automobilový priemysel. Zatiaľ čo odstávky automobiliek by mohol kompenzovať kurzarbeit, ministerstvo hospodárstva pre firmy trpiace drahou elektrinou žiadne zázračné riešenie nemá, vyplýva z rozhovoru s Richardom Sulíkom.

Dnes sme pre vás pripravili Ekonomický newsfilter na 1100 slov, čo je necelých 5 minút čítania. Pripravil ho Radoslav Tomek.


1. Pri cenách energií pre domácnosti nie je podľa Sulíka dôvod na paniku, ale firmy veľkú pomoc nedostanú

Plynu na Slovensku bude túto zimnú sezónu dosť a jeho očakávané zdraženie len vráti ceny pre domácnosti na úroveň roku 2020, hovorí minister hospodárstva Richard Sulík. Zvládnuteľný by mal byť aj januárový nárast cien elektriny pre domácnosti, ktoré ňou nekúria, keďže do vzorca pre maximálnu cenu vchádzajú burzové ceny len z prvého polroka pred eskaláciou energetickej krízy.

Rast cien energií by teda pre domácnosti nemal byť taký šok, ako sa im snaží nahovoriť opozícia. Vláda však má veľmi limitované možnosti, ako ovplyvniť cenu pre podnikateľský sektor, a to v čase, keď už niektoré energeticky náročné firmy odstavujú výrobu.

Sulík v rozhovore s Denníkom E sľubuje

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Logo Ekonomický NewsfilterEkonomický newsfilter

Ekonomika

Teraz najčítanejšie